Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... banii de asigurare a imobilului ce concura la ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

banii de asigurare a imobilului ce concura la cuantumul ratei lunare

La un credit imobiliar (la o banca nu spun care), cu un avans de 15-20%, pentru achizitia unui imobil, dobanda anuala efectiva (DAE) este de 9,48%. Suma accesata de 220.000 (peste 50.000 euro), pe 240 de luni (20 de ani), rata lunara de 2.050 lei in primii ani si va scadea pana la 1.770 lei in ultimii ani. Comisionul de gestiune este destul de mare, 0,1% din sold. Comisionul de analiza a dosarului este de 1.000 de lei. Asigurarea mai costa si ea 0,029% din suma imprumutata. Potrivit calculatorului de credite al bancii, voi fi nevoit sa returnez aproape 470.000 de lei. Din acestia, 204.000 sunt dobanda, alti 9.500 sunt asigurarea imobilului, in timp ce alte comisioane se ridica la 33.500 lei. Intrebarea mea este: Ce se intampla cu suma platita pentru asigurarea imobilului daca nu mai reusesc la un moment dat sa platesc ratele, iar locuinta devine proprietatea bancii care a girat imprumutul? Banca ia si imobilul si suma depusa de mine la rata lunara in contul asigurarii imobilului? Nu ar trebui ca aceasta sa mi se restituie? #-o
banii de asigurare se duc in contul asiguratorului care despagubeste banca in caz ca se intampla ceva cu ap. de acei bani nu va beneficia banca si nici la dvs nu se vor intoarce.
in cazul in care nu va mai platiti ratele, banca nu va dori ap dvs , ci il va vinde la licitatie si daca va rezulta vreo diferenta in minus, veti avea in continuare de plata. daca raman ceva bani, va vor inapoia aceasta diferenta
mai avantajos e sa gasiti dvs un client pt ap, care sa preia si ratele cu acordul creditorului.