avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 879 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... inselaciune?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

inselaciune?

o persoana majora,prins fiind trisand la un cazinou,poate fi incadrata la inselaciune?

multumesc anticipat pt raspunsuri!
Cel mai recent răspuns: Radu Gabrian , Mediator 17:19, 18 Februarie 2011
Nu.
Nu poate fi retinuta infractiunea de inselaciune...desi poate ar trebui!
In opinia mea fapta constituie o tentativa a infractiunii de inselaciune, care este pedepsita conform art 222 din C. penal.Fapta nu s-a consumat, intrucat nu s-a produs urmarea imediata si socialmente periculoasa, prevazuta in norma de incriminare, adica producerea unei pagube. Insa a existat intentia faptuitorului de a excroca , fiind o tentativa perfecta, fara ca infractiunea sa se consume .
multumesc pt raspunsuri, insa d-le av lasconi si d-le av stan,daca nu se retine inselaciunea,se poate retine tentativa la aceasta infractiune sau la o alta?
Ultima modificare: Vineri, 18 Februarie 2011
danamatea, utilizator
Din cate cunosc, trisarea la masa de joc, nu la ruleta, nu constituie infractiunea de inselaciune si nu se poate retine nici tentativa.
De fapt, dvs. sunteti interesat de consumarea actiunii de trisare...

In opinia mea, nu sunt intrunite nici elementele constitutive ale infractiunii de inselaciune.

Prezentarea cartilor de joc celorlati jucatori nu poate constitui nici fapta falsa si nici fapta adevarata.

Cazinourile iau masuri de a interzice persoanelor de a mai intra acolo.
Asa este peste tot in lume.

Alte discuții în legătură

Delapidare.???? go79 go79 buna.am lucrat la un cazinou in 2007 doua luni. un client a castigat o suma mare de bani pe care seful nu a vrut sa ii plateasca.in schimb ne-a dat la politie ... (vezi toată discuția)
Furt&talharie&tentativa la infractiunea de talharie ContSters74561 ContSters74561 Un hot a intrat pe un geam deschis intr-un apartament situat la parterul unui bloc. Cand scotocea prin casa dupa unele bunuri de valoare mare si bani, a fost ... (vezi toată discuția)
Un cazinou din bucuresti a refuzat sa onoreze plata in urma unui castig. caut avocat sau sfaturi ContSters92462 ContSters92462 ACUM 3 LUNI DE ZILE AM JUCAT INTR-UN CAZINOU ELECTRONIC DIN BUCURESTI, ....IN URMA JOCULUI AM CASTIGAT SUMA DE 62.597 RON.....CAND AM VRUT SA MI SE ONOREZE ... (vezi toată discuția)