Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... inselaciune?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

inselaciune?

o persoana majora,prins fiind trisand la un cazinou,poate fi incadrata la inselaciune?

multumesc anticipat pt raspunsuri!
Nu.
Nu poate fi retinuta infractiunea de inselaciune...desi poate ar trebui!
In opinia mea fapta constituie o tentativa a infractiunii de inselaciune, care este pedepsita conform art 222 din C. penal.Fapta nu s-a consumat, intrucat nu s-a produs urmarea imediata si socialmente periculoasa, prevazuta in norma de incriminare, adica producerea unei pagube. Insa a existat intentia faptuitorului de a excroca , fiind o tentativa perfecta, fara ca infractiunea sa se consume .
multumesc pt raspunsuri, insa d-le av lasconi si d-le av stan,daca nu se retine inselaciunea,se poate retine tentativa la aceasta infractiune sau la o alta?
danamatea, utilizator
Din cate cunosc, trisarea la masa de joc, nu la ruleta, nu constituie infractiunea de inselaciune si nu se poate retine nici tentativa.
De fapt, dvs. sunteti interesat de consumarea actiunii de trisare...

In opinia mea, nu sunt intrunite nici elementele constitutive ale infractiunii de inselaciune.

Prezentarea cartilor de joc celorlati jucatori nu poate constitui nici fapta falsa si nici fapta adevarata.

Cazinourile iau masuri de a interzice persoanelor de a mai intra acolo.
Asa este peste tot in lume.