Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Dupa Divort , Fetita a ramas pe Nume meu
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Dupa Divort , Fetita a ramas pe Nume meu

Dupa divort , fetita imi poarta numele ... vreau sa stiu daca ma afecteaza pe mine in viitor si daca sant unele probleme care poate sa apara pe viitor ?
Daca as avea o proprietate sau o suma mare de banii pe numele meu , ar trebui ca fata mea sa depinda de ei ? sau asta nu are nici o legatura doar atat ca e pe numele meu ... ?
Mentionez faptul ca platesc Pensie de intretinere lunara...
daca sunteti tatal ei, este absolut firesc sa va poarta numele si dupa divort.
divortul fiind un mijloc procesual prin care se deface casatoria dintre soti, nicidecum filiatia dintre tata si copii!
Trebuie sa stiti ca fetita este descendent de gradul 1, are dreptul la mostenire, dar pe parcursul vietii dumneavoastra va puteti administra bunurile cum doriti.
Cam atat s-a inteles din intrebare....
uddo a scris:

Daca as avea o proprietate sau o suma mare de banii pe numele meu , ar trebui ca fata mea sa depinda de ei ? sau asta nu are nici o legatura doar atat ca e pe numele meu ... ?
Mentionez faptul ca platesc Pensie de intretinere lunara...

Ce vreti sa spuneti? Fata nu depinde de bunuri, va va mosteni cand veti muri! Daca averea dv. va fi de 1 leu, si din acela va mosteni partea ei.
Pana atunci, ganditi-va ca ea este produsul dv. pe jumatate si aveti obligatii si dincolo de pensie. Adica...din acelea parintesti, respectiv sa vegheati la cresterea si educarea ei sau sa cereti reincredintarea, daca mama ei nu poate sa ii ofere ceea ce va doriti dv. pentru copil.

elena138, utilizator
si pe-al cui doriti sa-l poarte? nu sunteti tatal fetitei ?
la ce probleme va referiti?
fetita nu are acum dreptul la averea dvs, ci numai drept de mostenire, va mosteneste dupa decesul dvs
si daca dupa ce se marita ?si normal ca isi schimba numele , atunci mai are un drept dupa moartea mea ?