Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contractul de vinzare-cumparare cu clauza
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contractul de vinzare-cumparare cu clauza

Am un contract de vinzare-cumparare cu clauza.Unul din cei doi soti a decedat acum 7 ani.contractul este de 13 ani.Sotia acestuia este mare consumatoare de alcool, are pensie CAP 350 lei si una de mostenitor de 45 lei. Sunt anumite persoane care incearca sa rezilieze acest contract. Ce pot face ?
Daca au fost indeplinite conditiile de fond si de forma la incheierea contractului si daca nu a fost incalcata nici o clauza de catre dvs., sansele de a anula contractul sunt slabe.
Mai mult, tertii nu pot rezilia contractul, intrucat nu au calitatea de parti ale contractului, intrucat rezilierea presupune desfacerea unui contract sinalagmatic (bilateral), cu executare succesiva, pentru neexecutarea culpabila a obligatiilor de catre una din parti.
buna ziua.
cel fel de cauza este inserata in contract?
clauza de intretinere