Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... declaratia 392
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

declaratia 392

declaratia 392 se depune de catre toate p.f.a.? pana acum nu se depunea.
Legiuitorul foloseste in mod generic sintagma <<persoane impozabile>> in cazul contribuabililor care sunt obligati sa depuna declaratia 392A sau 392B.
Prima se depune de contribuabilii inregistrati in scopuri de TVA a căror cifră de afaceri, efectiv realizată la finele anului calendaristic, este inferioară sumei de 35.000 de euro, a doua se depune de contribuabilii neinregistrati in scopuri de TVA, a căror cifră de afaceri, efectiv realizată la finele anului calendaristic, este inferioară sumei de 35.000 de euro.