Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Asociatie non-profit-contabilitate
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Asociatie non-profit-contabilitate

Pentru asociatii familiale non profit contabilitatea se face in partida simpla sau dubla?

Nu exista asociatii familiale ci eventual intreprinderi familiale, nu au personalitate juridica dupa reglementarea OUG 44/2008, au statut de comerciant, deci lucreaza in profit. Entitatile cu personalitate juridica non-profit sunt reglementate de OG 26/2000 cu privire la asociatii si fundatii.
popa_rodica a scris:

Pentru asociatii familiale non profit contabilitatea se face in partida simpla sau dubla?

La Intreprinderile Familiale contabilitatea se tine in partida simpla .

Daca este vorba despre un ONG, contabilitatea se tine in partida dubla.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Contabilitatea unui ONG se conduce cf OMFP nr. 1.969 din 9 noiembrie 2007
privind aprobarea reglementărilor contabile pentru persoanele juridice fără scop patrimonial