Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... oare voi primi indemnizatia...plsss help
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

oare voi primi indemnizatia...plsss help

va rog din suflet,am nevoie de o lamurire....eu lucrez din sept 2005 si pana in martie 2007 am lucrat cu norma redusa de 4 ore,apoi cu norma intreaga dar fara nici o intrerupere,iar in martie am nascut...si intrebarea este:conteaza ca in cele 12 luni anterioare lucrate :martie 2007-martie 2008 primele 3luni sunt cu norma redusa iar restul cu 8ore???voi beneficia de indemnizatie???plsss...dati-mi un rasp
Nu conteaza norma cu care ati fost incadrata , ci doar faptul ca in cele 12 luni anterioare nasterii ati obtinut venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal.
Da, beneficiati de aceasta indemnizatie.
Cornel Vasile, Consilier juridic
ms mult de rasp....sper sa fie asa.....acum nu am decat de asteptat vreo 3-4 luni cred sa vad dc primesc ceva...........#-o#-o#-o
dar in lege specifica ceva de nr de ore??doar ca treb sa am continuitate,nu?
conteaza impozitul platit, nu munca depusa.

:offtopic: Nu postati mesaje multiple, puteti edita mesajul anterior.
fam.panait a scris:

dar in lege specifica ceva de nr de ore??doar ca treb sa am continuitate,nu?

In lege spune ca trebuie sa aveti 12 luni anterior datei nasterii in care ati obtinut venituri profesionale supuse impozitului pe venit. Puteti sa aveti c.i.m. si cu o ora /zi sau pe saptamana.