avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 400 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale recalculare retroactiva a impozitului pe cladiri ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

recalculare retroactiva a impozitului pe cladiri datorat de persoane juridice ca urmare a reevaluarii cladirilor

se poate calcula retroactiv impozitul pe cladiri in cazul in care o persoana juridica isi reevalueaza cladirile retroactiv?

Speta:
Daca in ultimii 3 ani nu mi-am reevaluat cladirile si sunt impozitat la cota maxima, de exemplu daca imi reevaluez cladirile acum pot sa inregistrez in contabilitate prin note contabile noua valoare rezultata in urma reevaluarii retroactiv pe ultimii 3 ani?
Cel mai recent răspuns: ContSters178043 , utilizator 20:36, 19 Februarie 2011
NU !!! Numai de la data reevaluarii se recalculeaza
dar daca reevaluarea se face cu data din care am fost impozitat cu 10% ?


Cum puteti face ? Cum puteti declara la o data anterioara ???
ideea era in felul urmator: daca mi se face reevaluarea cladirii la data de 31.12.2007, fiscul imi accepta noua valoare incepand cu data de 01.01.2008 si implicit imi va calcula impozitul cu cota de 1,5% de la acea data?
Daca raspunsul este afirmativ va rog sa-mi spuneti si temeiul legal.


Cu stima!
Cine va face reevaluarea la 31.12.2007 trebuie sa va refaca si balanta depusa la finante,etc etc
X-(
Recalcularea impozitului se face de la data depunerii declaratiei ! Ce nu intelegeti ????????

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit pe cladiri liliionescu liliionescu Avand in vedere: Art. 253. - (1) În cazul persoanelor juridice, impozitul pe clădiri se calculează prin aplicarea unei cote de impozitare asupra valorii de ... (vezi toată discuția)
Impozit cladire reevaluata ElenaBucuresti ElenaBucuresti Buna ziua, Am o garsoniera pe persoana juridica cumparata in dec 2011. Nu am facut reevaluarea la 3 ani conform legii, adica cel tarziu in dec 2014, ci ... (vezi toată discuția)
Valoarea la care se impune o cladire dupa reevaluare? Tay Tay O societate are facut un Raport de reevaluare a cladirilor cu data de 02.02.2015. Valoarea imobilelor in urma reevaluarii fiind inregistrata in contabilitate ... (vezi toată discuția)