Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... procedura intocmire testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

procedura intocmire testament

buna seara,
va rog sa imi spuneti care este procedura de intocmire a unui testament si cheltuielile aferente
exista 2 posibilitati.
ce-a mai uzitata si sigura9dar care presupune si anumite cheltuieli este sa va prezentati la un notar unde veti redacta un testament care va fi autentificat si datat cu data certa
o alta posibilitate este pur si simplu sa il concepeti singur si sa il scrieti olograf(de mina).Desigur, ar trebui sa il depuneti intr-un loc care ,daca va surveni decdesul,sa poata sa fie adus la cunostinta celui pentru care s-a testat.
mai exista o forma,dar ff rar uzitata in practica.in principiu,ar trebui sa alegeti 1 dintre modaliatile expuse mai sus.
fiecare prezinta avantaje si dezavantaje,dar juridic au aceiasi valoare
multumesc frumos