Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale intrebare
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

intrebare

buna ziua,vreau sa aflu daca o firma imobiliara are ultima inregistrare la registrul comertului in data de 13 10 2008(conform site ului RC) ARE dreptul sa functioneze si daca este in legalitate?va multumesc o zi buna AStept raspuns
Legea prevede obligaţia comerciantului de a cere înscrierea în registrul comerţului a unor menţiuni privind actele şi faptele intervenite în cursul exercitării comerţului.
Una din aceste mentiuni este cea a exercitiului financiar, care trebuie depus anual.
Dupa nedepunerea acestui exercitiu timp de doi ani consecutiv, ORC va face propunere de dizolvare in instanta.
Daca firma nu a depus acele mentiuni si ORC nu a solicitat dizolvarea, firma este inca functionala, aceasta fiind omisiunea Reg.Com.
Este posibil ca ultima inregistrare la registrul comertului sa modifice in multe feluri actul constitutiv al societatii: poate fi o modificare oarecare in ceea ce priveste capitalul social, asociatii, contributia acestora, sediul societatii, etc....multe multe altele. La fel de posibil este ca acea inregistrare sa se refere la suspendarea activitatii societatii sau dizolvarea ei. De aceea este bine sa faci o cerere la ONRC prin care sa soliciti o copie a acestei ultime inregistrari (mentiuni). Aceste informatii sunt publice, deci nu vei avea probleme.