avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 115 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale incepera activitatii unei firme...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

incepera activitatii unei firme...

buna ziua,

va rog sa ma ajutati cu o informatie. este vorba de o SC....SRL, infiintata in iunie 2008, care are Certificat Constatator de la ORC, precum ca "firma nu desfasoara activitati" valabil pana la data inceperiii activitatii. intre timp firma a inceput activitatea, inca din 2008.este necesara depunerea unei declaratii precum ca SC a inceput activitatea?sau acest act nu mai este valabil automat din momentul cand SC si-a inceput activitate?

mentionez ca firma nu a depus bilantul si nici alte declaratii si dorim sa aducem la zi situatie financiara si fiscala a acesteea.
va multumesc
Cel mai recent răspuns: ContSters20980 , utilizator 15:33, 14 Iunie 2009
Nu este necesara depunerea declaratiei de incepere activitate, dar trebuie sa va autorizati pentru activitatea desfasurata (PSI, mediu etc-depinde de activitatea pe care o desfasurati).
Aveti de depus doua bilanturi si declaratii in functie de vectorul fiscal.
Bafta si cat mai putine (sau macar mici) amenzi!
mihaela_cva a scris:
Nu este necesara depunerea declaratiei de incepere activitate, dar trebuie sa va autorizati pentru activitatea desfasurata (PSI, mediu etc-depinde de activitatea pe care o desfasurati).

Cred ca va contraziceti, "declaratia de incepere a activitatii" e tocmai cea de autorizare a functionarii si trebuie obligatoriu depusa la ORC si o gasiti aici [ link extern ]
Andreea Lisievici a scris:

mihaela_cva a scris:
Nu este necesara depunerea declaratiei de incepere activitate, dar trebuie sa va autorizati pentru activitatea desfasurata (PSI, mediu etc-depinde de activitatea pe care o desfasurati).

Cred ca va contraziceti, "declaratia de incepere a activitatii" e tocmai cea de autorizare a functionarii si trebuie obligatoriu depusa la ORC si o gasiti aici [ link extern ]


Ma refeream la titlul strict propus de utilizator "depunerea unei declaratii precum ca SC a inceput activitatea"
In plus ar trebui sa mergeti la ONRc sa cereti informatii cu privire la societatea Dmv din moment ce nu ati depus bilantul de 2 ani.
In ceea ce priveste mentiunea Dmv cu privire la nedepunerea declaratiei de inactivitate a firmei , a situatiilor anuale sau o situatiilor periodice (raportarea semestriala) se pedepseste cu amenzi .




Se poate afla pe internet daca ORC va initia procedura de dizolvare pt nedepunerea bilantului: [ link extern ]

Alte discuții în legătură

Radiere srl orlandoseb orlandoseb cum se face radierea unei firme care nu a avut activitate niciodata? firma a fost înfiintată în anul 2005 au fost depuse declaratii ca nu a avut ... (vezi toată discuția)
Nedepunerea bilantului contabil ContSters167247 ContSters167247 Am o societate comerciala a carei patroana a plecat (parasit tara definitiv). Urmare, nu o sa semneze situatiile financiare aferente anului 2010 ... (vezi toată discuția)
Srl- activitate suspendata numai la finante, nedepus bilant 2007 la reg com iulia_400 iulia_400 buna, am o problema si nici contabilul nu ma poate lamuri. am un srl neplatitor de tva, cu 2 actionari , infiintata in 2006. am depus documentele fiscale la ... (vezi toată discuția)