Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Examen pentru obtinerea permisului auto in Italia
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Examen pentru obtinerea permisului auto in Italia

buna ziua sotul meu are carnet categoria b si la obtinut in romania in urma cu 1 an acum el ar vrea sa dea de camioane dar munceste in italia intrebarea mea este ar putea da examenul si in italia ptr carnet categoria camioane eu am auzit ca nu se poate trebuie niste atestate va multumesc
Din cate stiu eu, fiind rezident nu mai poate sustine examenul in Romania, ci in Italia.

In acest sens exista o directiva a CE potrivit careia cetarenii care detin rezidenta pe teritoriul altui stat nu mai au voie sa sustină examenul pentru obtinerea permisului auto in tara lor.
In acest sens trebuie verificata legislatia rutiera italiana sau intrebat un jurist/avocat italian.
Incercat sa cautati si prin motoarele de cautare ale internetului.
Intrebati la orice scoala auto din Italia si va vor explica ce si cum. Atestatul se numeste CQC si se ia dupa ce se ia categoria de permis.