avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 746 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA vector fiscal tva - nelamurire
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

vector fiscal tva - nelamurire

O firma a fost platitoare de tva trimestrial pana in mai 2009 cand a facut o achizitie intracomunitara si a devenit platitor lunar de tva.In 2010 cifra de afaceri a fost sub 100.000 euro,firma nu a mai efectuat nicio achizitie intracomunitara si nu este inscrisa in registrul operatorilor intracomunitari.S-a depus 010 pentru trecerea de la tva lunar la trimestrial.Este gresit? Daca da,ce se mai poate corecta si in ce conditii?
Cel mai recent răspuns: Contabilitate sector 4 evoCONTA , Contabil 17:24, 21 Februarie 2011
010 s-a depus in 2010 sau in 2011?corect era sa treceti in 2011 la tva trimestrial.
In 2011 am depus 010 trimestrial,considerand ca este corect.Astazi m-am trezit cu dubii...Multumesc,multumesc!!!
Ati facut corect.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Depasire plafon 100.000 euro adriana_ramona adriana_ramona Daca in cursul lunii septembrie am depasit plafonul de 100.000 eur si sunt platitor de tva trimestrial, de cand devin platitor lunar de tva? De luna urmatoare ... (vezi toată discuția)
Trecere de la tva lunar la tva trimestrial stelach stelach Buna ziua, in situatia in care o firma, care inregistrata in registru intracomunitar, desi nu avea cifra de afaceri mai mare de 100000 euro, a trecut la tva ... (vezi toată discuția)
Trecere de la tva lunar la tva trimestrial 957 957 daca am avut cifra de afaceri mai mare de 100.000 euro si am fost platitor tva la luna,in momentul in care cifra a scazut sub acest plafon sunt obligata sa ... (vezi toată discuția)