Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA trecere de la tva lunar la tva trimestrial
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

trecere de la tva lunar la tva trimestrial

daca am avut cifra de afaceri mai mare de 100.000 euro si am fost platitor tva la luna,in momentul in care cifra a scazut sub acest plafon sunt obligata sa declar prin 010 ca vreau sa trec la tva trimestrial.? Nu am facut acest lucru si am mers in continuare cu tva lunar -am gresit?
Buna ziua,

Potrivit punctului 80, alineatul (1) din Normele de aplicare a Codului fiscal Î
n sensul art. 156^1 alin. (2) din Codul fiscal, în orice situaţie, echivalentul în lei al plafonului de 100.000 euro se determină pe baza cursului de schimb comunicat de Banca Naţională a României valabil pentru data de 31 decembrie a anului precedent, inclusiv pentru persoanele impozabile care solicită înregistrarea în scopuri de TVA conform art. 153 din Codul fiscal în cursul anului.

Calculul plafonului asa cum rezulta din text se face la 31 decembrie ale anului. Daca plafonul astfel calculat la 31.12.2012 este sub 100.000 euro, aveti obligatia sa treceti la TVA trimestrial.
Daca nu ati aplicat pentru aceasta pana la 31.01.2013, inca mai puteti face aceasta, insa veti plati amenda pentru nedepunerea in timp a declaratiei 010.

Numai bine,