Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale renuntare functie administrator firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

renuntare functie administrator firma

buna ziua,

as dori o lamurire la urmatoarea problema: prietenul meu este administrator intr-o firma, la care este asociat impreuna cu alte 2 persoanei, doreste sa iasa din firma respectiva dar fara a le cere acordul si a avea implicit semnatura acestora.
exista vreo modaliatate de rezolvare a acestei situatii?

multumesc anticipat
Andreea Lisievici a scris:

Mai intai ar trebui sa ne spuneti daca administratorul are contract de munca sau de mandat. In al doilea caz e mult mai usor decat in primul.

nu are nici un fel de contract, nici de munca, nici de mandat, nu exista dect actul de constituire al firmei in care sunt trecuti asociatii
E trecut si ca administrator macar? Daca nu, la ce sa renunte, ca vad ca nu are act de numire... :-/
da, in actul de constituiire al firmei e trecut ca si administrator

multumesc,

ContSters20980, utilizator
Atunci sa notifice societatea ca renunta la mandatul de administrator, pe temeiul citat deja din codul civil, sub semnatura de primire sau numar de inregistrare. Sa nu uite de inregistrarea la RC a renuntarii, altfel va figura in continuare admin fata de terti.
Andreea Lisievici a scris:

Atunci sa notifice societatea ca renunta la mandatul de administrator, pe temeiul citat deja din codul civil, sub semnatura de primire sau numar de inregistrare. Sa nu uite de inregistrarea la RC a renuntarii, altfel va figura in continuare admin fata de terti.

SI DACA ESTE SALARIAT NU MAI TREBUIE NOTIFICARE?