Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Prescrierea faptei penale
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Prescrierea faptei penale

Buna seara
as vrea sa revin la cazul meu ca sa cer niste explicatii legate de prescrierea faptei penale,adica pt ucidere din culpa si pentru vatamare corporala, cand se intampla aceasta prescriere si daca se prescrie si despagubirea de la asigurari.
Va multumesc!
Din ce scrieti aici si in art. precedent nu prea inteleg mare lucru. Va rog sa fiti mai explicit cu ce s-a petrecut ca sa stim ce sfat sa va dam.
Prescriptia extinctiva sau prescrierea??

In cazul prescrierii depinde daca e vb de o hotarare definitiva sau nu si in functie de perioada de privare a libertatii.
De la 1 la 3 e una, de ala 3 la 5 e alta etc. In principal de cumleaza, spre exemplu: sunteti condamnat la 3 ani prescrierea intervine la 8 ani. oricum, pt un raspuns la subiect reveniti cu detalii.

Succes