Forum Discuţii juridice Executare silită ipoteca si sechestrul asigurator
Discuție deschisă în Executare silită

ipoteca si sechestrul asigurator

Buna ziua
Pe un imobil apartinand unei SC pe care exista o ipoteca de rangul 1 in favoarea unei persoane fizice, ulterior MFP-ANAF-AFP a notat sechestru asiguratoriu.
Intrebarea mea este in cazul executarii cine are prioritate ?

Multumesc anticipat.
ryan1, utilizator
cred ca primeaza interesul general
Deci ca sa inteleg partile nu pot sa execute separat imobilul ?
ryan1, utilizator
atat timp cat exista sechestrul..nu ..
ryan1 a scris:

Buna ziua
Pe un imobil apartinand unei SC pe care exista o ipoteca de rangul 1 in favoarea unei persoane fizice, ulterior MFP-ANAF-AFP a notat sechestru asiguratoriu.
Intrebarea mea este in cazul executarii cine are prioritate ?

Multumesc anticipat.

In cazul unei executari silite din valorificarea bunului vandut se vor acoperi cheltuielile de executare si apoi executorul va imparti suma ramasa creditorilor in ordinea in care acestia si-au notat privilegiile in CF.
cheltuielile de executare primele, apoi ipoteca. Si ce mai ramane distribuie mai departe.