avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 572 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită ipoteca si sechestrul asigurator
Discuție deschisă în Executare silită

ipoteca si sechestrul asigurator

Buna ziua
Pe un imobil apartinand unei SC pe care exista o ipoteca de rangul 1 in favoarea unei persoane fizice, ulterior MFP-ANAF-AFP a notat sechestru asiguratoriu.
Intrebarea mea este in cazul executarii cine are prioritate ?

Multumesc anticipat.
Ultima modificare: Marți, 22 Februarie 2011
ryan1, utilizator
Cel mai recent răspuns: ryan1 , utilizator 14:52, 24 Februarie 2011
cred ca primeaza interesul general
Deci ca sa inteleg partile nu pot sa execute separat imobilul ?
Ultima modificare: Marți, 22 Februarie 2011
ryan1, utilizator
atat timp cat exista sechestrul..nu ..
ryan1 a scris:

Buna ziua
Pe un imobil apartinand unei SC pe care exista o ipoteca de rangul 1 in favoarea unei persoane fizice, ulterior MFP-ANAF-AFP a notat sechestru asiguratoriu.
Intrebarea mea este in cazul executarii cine are prioritate ?

Multumesc anticipat.


In cazul unei executari silite din valorificarea bunului vandut se vor acoperi cheltuielile de executare si apoi executorul va imparti suma ramasa creditorilor in ordinea in care acestia si-au notat privilegiile in CF.
cheltuielile de executare primele, apoi ipoteca. Si ce mai ramane distribuie mai departe.

Alte discuții în legătură

Sechestru pe un imobil ipotecat conventional Irina S. Irina S. Se poate dispune un sechestru asigurator pe un imobil care anterior a fost ipotecat conventional? Care va fi ordinea de indestulare a acestor doi creditori? (vezi toată discuția)
Ipoteca conventionala - peste care anaf a pus sechestru asigurator fany22 fany22 Buna ziua, Am imprumutat o soc. com cu o suma, iar administratorii mi-au garantat cu 1 teren, am facut contract de imprumut cu garantie imobiliara pe ... (vezi toată discuția)
Executare silita nisalexa nisalexa poate o banca sa execute un imobil, daca aceasta are ipoteca de rang II, in timp ce executare bancii de rang I, a fost suspendata la cererea bancii de rang II? (vezi toată discuția)