Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita

poate o banca sa execute un imobil, daca aceasta are ipoteca de rang II, in timp ce executare bancii de rang I, a fost suspendata la cererea bancii de rang II?
Executare are loc la cererea creditorului.
faptul ca exista mai multe ipoteci asupra aceluiasi imobil,nu impiedica demararea executarii silite de oricare dintre creditori;in acest caz,sunt chemati la executare toti creditorii care vor fi indestulati in functie de rangul de preferinta al fiecaruia.
desigur,in cazul in care nu exista si alte bunuri din care sa se indestuleze cel care a pornit deja executarea silita.
da, dar unul dintre ei a suspendat executarea, si a inceput el alta executare, e posibil?
da, dar banii se vor distribui pt acoperirea ipotecii 1 si daca ramane ceva se vor distribui pentru ipoteca 2
godot, utilizator