avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 559 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Obligatii pt car de pensionari
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Obligatii pt car de pensionari

Buna ziua.As dori sa stiu ce obligatii de plata exista acum catre bugetele de asigurari si fd speciale si pt bugetul statului in ceea ce priveste asiguratul si angajatorul pt membrii Comitetului director (presedinte,vicepresedinte si membrii )cit si pt cenzor care activeaza in cadrul unei Case de ajutor reciproc a pensionarilor(CARP).Mentionez ca toate persoanele implicate sint PENSIONARI,si sint aprobati de catre Adunarea generala a pensionarilor prin Organigrama si Statul de functii.Nu au nici un fel de contract incheiat cu CARP.
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: vica.1960 , utilizator 19:51, 22 Februarie 2011
Contributii la pensie 10,5% angajat , 20,8% angajator si contributia pentru accidente si boli prof..
Contributii sanatate se retine si se plateste 5,5% angajat 5,2% angajator , nu se plateste 0.85%.
La somaj daca toti sunt pensionari nu se retine 0,5% si nu se plateste 0.5% unitate.
Daca in comitetul director nu sunt pensionari atunci pentru aceste persoane se plateste 0.5% angajat si angajator.
Fond de garantare nu.
Toate acestea le gasiti in OUG 117/2010 Contributii sociale si vedeti si la exceptii

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cote contributii 2009 aida1 aida1 La o agentie imobiliara( conditii normale de munca) care sunt cotele contributiilor salariale? Angajat: cas: 10,5%; sanatate: 5,5%; somaj: 0,5%; imp.venit ... (vezi toată discuția)
Impozitare venit presedinte de asociatie IrinaMona IrinaMona Buna ziua. Am o intrebare. O persoana, pensionar, este presedinte la o Asociatie de proprietari in baza unui contract de comodat. Ce se contributii se retin ? ... (vezi toată discuția)
Obligatiile fiscale ale angajatorului simions simions Buna ziua! As vrea sa stiu ce sume trebuie sa plateasca angajatorul spre stat pentru un angajat care salariul minim pe economie 670 lei net ? Si ce anume ... (vezi toată discuția)