Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale sa platesc sau nu debitul catre orange?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

sa platesc sau nu debitul catre orange?

buna ziua,
problema mea este urmatoarea: in 2002 s-a emis o factura orange care nu a mai fost achitata.Pana acum doua saptamani nu am mai primit nimic in legatura cu aceasta, iar acum am primit o instiintare de la eos. Greseala mea a fost sa sun la ei sa intreb despre ce este vorba. Telefonul a fost dat de la servici din centrala, deci nu prea cred ca au cum sa dea de mine.
In mod normal m-a speriat si pe mine chestia cu tribunalul si a ramas stabilit sa achit factura integral pana la data de 15.05.2008, adica maine.
Stiu ca aceasta creanta s-a prescris.
Intrebarea mea este urmatoarea: acceptul meu prin telefon de a achita factura face sa curga un nou termen?:-/
mersi
:offtopic:
Nu mai postati acelasi mesaj pe mai multe topicuri. Este o incalcare a regulamentului.
Mesajul postat in Sectiunea Drept civil , a fost sters.
un simplu telefon nu intrerupe termenul de prescriptie, oricum creanta era prescrisa. veti proceda asa cum veti considera de cuviinta, dar legal nu au ce sa mai faca impotriva dvs.
Si eu din cate inteleg creanta este prescrisa.
Deci, nu va mai pot executa silit.
Consuma convorbirile cu dvs.

Daca este prescrisa s-a terminat.Daca aveti placerea sa platiti platiti.
Daca s-a prescris nu se mai poate intrerupe o prescriptie dupa termenul de implinire a acesteia.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Atata vreme cat factura este prescrisa nu au ce va face. Dar daca achitati nu mai aveti ce face!
Creanta fiind prescrisa, au incercat sa va intimideze, nimic mai mult.
Nu au ce sa va faca dupa 6 ani!