avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 824 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale sa platesc sau nu debitul catre orange?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

sa platesc sau nu debitul catre orange?

buna ziua,
problema mea este urmatoarea: in 2002 s-a emis o factura orange care nu a mai fost achitata.Pana acum doua saptamani nu am mai primit nimic in legatura cu aceasta, iar acum am primit o instiintare de la eos. Greseala mea a fost sa sun la ei sa intreb despre ce este vorba. Telefonul a fost dat de la servici din centrala, deci nu prea cred ca au cum sa dea de mine.
In mod normal m-a speriat si pe mine chestia cu tribunalul si a ramas stabilit sa achit factura integral pana la data de 15.05.2008, adica maine.
Stiu ca aceasta creanta s-a prescris.
Intrebarea mea este urmatoarea: acceptul meu prin telefon de a achita factura face sa curga un nou termen?:-/
mersi
Cel mai recent răspuns: mariana11 , utilizator 21:14, 22 Decembrie 2010
:offtopic:
Nu mai postati acelasi mesaj pe mai multe topicuri. Este o incalcare a regulamentului.
Mesajul postat in Sectiunea Drept civil , a fost sters.
un simplu telefon nu intrerupe termenul de prescriptie, oricum creanta era prescrisa. veti proceda asa cum veti considera de cuviinta, dar legal nu au ce sa mai faca impotriva dvs.
Si eu din cate inteleg creanta este prescrisa.
Deci, nu va mai pot executa silit.
Consuma convorbirile cu dvs.

Daca este prescrisa s-a terminat.Daca aveti placerea sa platiti platiti.
Daca s-a prescris nu se mai poate intrerupe o prescriptie dupa termenul de implinire a acesteia.
Ultima modificare: Miercuri, 14 Mai 2008
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Atata vreme cat factura este prescrisa nu au ce va face. Dar daca achitati nu mai aveti ce face!
Creanta fiind prescrisa, au incercat sa va intimideze, nimic mai mult.
Nu au ce sa va faca dupa 6 ani!

Alte discuții în legătură

Societate recuperari creante-preluare debit prescris? kris erika kris erika in 2005 am facut un contract cu cei de la orange pentru un abonament.dupa vreo 6 luni mi a fost furat tel si imediat am mers la cei de la orange pt a mi se ... (vezi toată discuția)
Datorie fictiva la orange stancu_g stancu_g Buna ziua, Am o problema cu compania de telefonie mobila ORANGE. Am avut un abonament facut la aceasta firma in anul 2000, contract ce l-am reziliat prin ... (vezi toată discuția)
Factura orange MaximB MaximB As dori de se poate un sfat in legatura cu ce trebuie sa faca o persoana simpla cand contractul a fost incheiat prin 2003-2004 (aceeasi problema la moda - un ... (vezi toată discuția)