avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 561 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA servicii intracomunitare pentru neplatitorii de TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

servicii intracomunitare pentru neplatitorii de TVA

cum anume se face factura catre beneficiarul serviciilor din Italia daca SC din Romania nu este platitor de TVA.
Cel mai recent răspuns: jester , utilizator 18:07, 22 Februarie 2011
ca regula generala, sc din romania, neplatitoare de tva este obligata sa se inregistreze in scopuri tva intracomunitar si sa se inscrie in ROI, inainte de prestarea serviciilor.
dupa ce obtine codul valid va factura fara tva si va raporta operatiunea in decl. 390 vies.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tva intracomunitar sorion61 sorion61 Vreau sa infiintezt o firma de consultanta IT si sa ofer consultanta IT unei firme din Germania. Trebuie sa ma inregistrez ca platitor sau neplatitor de ... (vezi toată discuția)
Pfa-platitor de tva sau nu? just_alinuta just_alinuta Buna ziua! Mi-am facut de curand un PFA -ce are ca obiect de activitate 7022( activit. de consultanta). Urmeaza sa semnez un contract de colaborare cu o ... (vezi toată discuția)
Prestari servicii intracomunitare alimik alimik buna seara am un srl neinregistrat in scopuri de tva si urmeaza sa prestez servicii de traduceri in romania cu beneficiar intracomunitar (germania). cine ... (vezi toată discuția)