Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA servicii intracomunitare pentru neplatitorii de TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

servicii intracomunitare pentru neplatitorii de TVA

cum anume se face factura catre beneficiarul serviciilor din Italia daca SC din Romania nu este platitor de TVA.
ca regula generala, sc din romania, neplatitoare de tva este obligata sa se inregistreze in scopuri tva intracomunitar si sa se inscrie in ROI, inainte de prestarea serviciilor.
dupa ce obtine codul valid va factura fara tva si va raporta operatiunea in decl. 390 vies.