Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cautare testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cautare testament

Am si eu o intrebare, unde credeti ca pot gasi un testament facut de un bunic catre nepoti, intre anii 1950-1953, intr-o comuna din judetul Giurgiu?
daca testamentul a fost intocmit in forma autentica, la un notar public, la camera notarilor Giurgiu sau arhivele nationale ale judetului.
incercati la arhivele judetene.
Am cautat la arhivele notariale de pe plan local, mai exact din orasul Bolintin Vale. Negasind-ul aici am fost indrumat catre arhivele de la Alexandria respectiv Rosiori de Vede. Nu am reusit sa dau de el nici aici. Mai am de incercat doar la arhivele de la Giurgiu desi am indoieli ca il voi gasi acolo pentru ca intre anii cand a fost scris si autentificat testamentul, localitatea unde a locuit respectivul apartinea de fostul judet Vlasca si de raionul Videle.
Îl gasiţi la Camera notarilor publici dacă testamentul este întocmit la notar.