Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Achizitie intracomunitara?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Achizitie intracomunitara?

Am primit marfa din Italia, dar este facturata cu tva, desi amandoi suntem inregistrati cu coduri valide de tva. Este aceasta o achizitie intracomunitara? Trebuie declarata in 390?
Da, trebuie depusa declaratia 390, este o achizitie intre tari ce apartin Comunitatii Europene.
sigur aveti cod valid tva? sunteti inregistrati in ROI?
Da, avem cod valid de tva si suntem inregistrati in ROI, am vorbit cu furnizorul si nu vrea pur si simplu sa refaca factura.
monica_d, utilizator