Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incetare contract in perioada concediului pentru ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incetare contract in perioada concediului pentru crestere copil

Buna ziua. Sunt in concediu pentru cresterea copilului incepand cu luna februarie 2011. As dori sa stiu cum ar trebui sa procedez daca doresc incetarea contractului de munca in aceasta perioada, cu mentinerea indemnizatiei pentru cresterea copilului.
Multumesc anticipat!
contractul dvs de munca in aceasta perioada se afla in suspendare conform procedurii pentru concediu crestere copil iar indemnizatia respectiva se aloca pentru perioada de suspendare.
Pentru a va inceta raporturile de munca la societate ar insemna revenirea din concediu si demisia ceea ce ar insemna si pierderea indemnizatiei

Silviu_P a scris:

contractul dvs de munca in aceasta perioada se afla in suspendare conform procedurii pentru concediu crestere copil iar indemnizatia respectiva se aloca pentru perioada de suspendare.
Pentru a va inceta raporturile de munca la societate ar insemna revenirea din concediu si demisia ceea ce ar insemna si pierderea indemnizatiei
PE BUNE?:):hammer:
Care este textul de lege care prevede acest lucru?

Pe perioada concediului pentru cresterea copilului pana la 2 ani cim se suspenda nu inceteaza. Nu il puteti inceta si sa primiti in continuare indemnizatia de concediu aferenta. Nici nu va e favorabila o asemenea situatie.
Puteti sa aratati textul de lege care prevede ca in situatia in care ii inceteaza contractul individual de munca pierde automat indemnizatia de crestere a copilului????:hammer::hammer:
Baniuesc ca odata reintoarsa la munca, pentru demisie, inseamna si renuntarea la indemnizatie.