Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Fals si uz de fals
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Fals si uz de fals

La infiintarea unei societati comerciale s-au folosit documente realizate in fals prin contrafacerea semnaturii. Persoana care s-a folosit de aceste documente va raspunde penal ?
Cu stima
daca se descopera da. si va plati si daune civile pers careia i-a falsificat semnatura
Fapta va fi sanctionata conform Codului penal sau dupa Legea societatilor comerciale?
Cu stima
Pentru ca persoana care savarsit infractiunile respective sa raspunda in mod legal,trebuie formulata plangere penala si administrate probe de organele de urmarire penala in dovedirea vinovatiei acesteia.
Importanta este expertiza grafologica care se va efectua in cauza,cum si alte probe in sprijinul acuzatiilor aduse
Plangerea penala a fost formulata; s-au administrat probele la dosar; s-a efectuat expertiza grafologica prin care s-a indicat cu certitudine autorul falsurilor.
Persoana va raspunde conform Legii societatilor comerciale sau al codului penal?
Cu stima
Poate fi vorba despre infractiunile prevazute in Codul Penal,cele de fals si uz de fals.
Alte inculpari pot rezulta din celalalte probe administrate sau care vor fi administrate.