Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CCMU
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CCMU

Firma cu peste 200 de angajati (cu reprezentanti ai salariatilor) a avut CCMU incheiat care a incetat luna aceasta. Acum fima are 22 de angajati--> 3 intrebari:
1. mai trebuie realesi reprezentantii salariatilor la nr de salariati existenti in acest moment la firma?
2. trebuie actualizat CCMU dat fiind ca a incetat luna aceasta?
3. durata CCMU nu poate fi mai mare de 12 luni?
Daca sunt peste 20 de angajati, atunci trebuie CCM. In mod exceptional se poate prelungi aplicarea vechiului CCm cu inca 1 luna, dupa care trebuie incheiat un altul.
Diana Persa, Avocat
anca55 a scris:

Firma cu peste 200 de angajati (cu reprezentanti ai salariatilor) a avut CCMU incheiat care a incetat luna aceasta. Acum fima are 22 de angajati--> 3 intrebari:
1. mai trebuie realesi reprezentantii salariatilor la nr de salariati existenti in acest moment la firma?
2. trebuie actualizat CCMU dat fiind ca a incetat luna aceasta?
3. durata CCMU nu poate fi mai mare de 12 luni?

1. procedurile privind: realegerea reprezentantilor salariatilor, negocierea clauzelor, semnarea, incheierea CCM ramand aceleasi chiar daca societatea are 22 de salariati sau 200,
2. nu aveti o clauza in contractul care expira luna aceasta ca, daca nici una din parti nu denunta contractul cu 30 de zile inainte de expirarea perioadei pentru care a fost incheiat, contractul isi prelugeste automat valabilitatea pentru inca un an ?
3. binenteles ca noul contract se poate incheia pe o perioada mai mare, poate fi de 3 ani, insa cand apar modificari se face act aditional de modificare/completare si se inregistreaza la Directia de Munca
anca55 a scris:

Firma cu peste 200 de angajati (cu reprezentanti ai salariatilor) a avut CCMU incheiat care a incetat luna aceasta. Acum fima are 22 de angajati--> 3 intrebari:
1. mai trebuie realesi reprezentantii salariatilor la nr de salariati existenti in acest moment la firma?
2. trebuie actualizat CCMU dat fiind ca a incetat luna aceasta?
3. durata CCMU nu poate fi mai mare de 12 luni?

1. In conformitate cu dispozitiile Codului muncii, reprezentantii salariatilor sunt alesi in cadrul adunarii generale a salariatilor, cu votul a cel putin jumatate din numarul total al salariatilor (art.224 alin.2). Durata maxima a mandatului lor este de 2 ani (art.225 alin.4).
Deoarece, numarul salariatilor a scazut cred ca trebuie sa fie alesi alti reprezentanti al salariatilor.
2. Potrivit art.242 din Codul muncii si art.32 alin.1 din Legea nr.130/1996, contractul colectiv de munca se incheie pe o perioada determinata, care nu poate fi mai mica de 12 luni sau pe durata unei lucrari determinate. Prin urmare, legea stabileste o durata minima, nu si una maxima, ceea ce inseamna ca partile pot stabili petse aceasta durata orice termen posibil (24 luni, 36 luni etc.).
3. Din prevederile art.10 alin.1 din Legea nr.130/1996 rezulta ca incheierea contractelor colective de munca la orice nivel, nu este obligatorie, ci reprezinta o facultatea pentru cei doi partenerii sociali.
4. La implinirea termenului pentru care a fost incheiat, contractul inceteaza, daca evident, partile nu convin prelungirea valabilitatii acestui contract.
Diana Persa a scris:

Daca sunt peste 20 de angajati, atunci trebuie CCM.

Nu trebuie...adica nu este neaparat obligatoriu...in cazul angajatorilor cu cel putin 21 de angajati negocierea unui CCMU este obligatorie, nu si incheierea efectiva...nu poti obliga partenerii sociali sa convina/agreeze asupra ceva...de aceea exista CCMN, ca ultim resort, aplicabil tuturor.