Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Despagubire Dauna totala - RCA - Stabilirea uzurii
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Despagubire Dauna totala - RCA - Stabilirea uzurii

Acum 2 saptamani am fost implicat intr-un accident rutier pe dn1, in care nu eu am fost vinovatul.
Vinovatul mi-a dat copie dupa asigurarea RCA, care este la omniasig, iar eu incerc acum sa recuperez banii de la ei.
Masina a fost considerata dauna totala.
Am citit Monitorul Oficial, care la articolul cu stabilirea uzurii lasa loc de interpretari, si de aceea m-am gandit ca ma puteti ajuta cu o parere, despre calculul despagubirii.
Mentionez ca:
- pretul masinii este de 11.600 euro nou
- vechime: 3 ani, 6 luni si 2 zile (de la data de pe cartea masinii, pana la data accidentului)
- la momentul accidentului masina avea 71.062 km
Am inteles ca in TABELUL COEFICIENTILOR DE UZURA din MONITORUL OFICIAL, masina se incadraza la 45%, la care se mai adauga un procent, avand km mai multi decat media stabilita, de 15.000 km pe an.
Ma puteti ajuta, cum se calculeaza procentul adaugat la cei 45% in urma kilometrilor peste medie. Multumesc!
Intradevar coeficientul de uzura medie pentru cazul expus de dumneavoastra este de 45%. La acesta se adauga 0,5x12=6,0% si rezulta un coeficient de uzura de 51%. Valoarea autoturismului la data accidentului este de 11600x(1-51%)= 5.684 euro.
Pentru stabilirea valorii maxime a despagubirii se scade din valoarea masinii valoarea epavei( coeficientul valorii ramase(valoarea epavei) poate fi cuprins intre 0,1% si 25% din valoarea masinii la data accidentului).
In consecinta valoarea maxima a despagubirii se poate stabili intre suma de 5678 euro si 4263 euro( in functie de evaluarea epavei).
Fiind vorba de o dauna totala societatea de asigurari va va face o oferta de despagubire pe care eventual o puteti negocia.
ContSters194646, utilizator
Procentul derivat din nr de km parcursi peste media de 15000 km/an este nesemnificativ ( 0,5% ). Asa ca puteti face calculele si dv fara teama ca veti gresi. Retineti insa ca la dauna totala din suma rezultata drept valoarea reala a masinii la data evenimentului se va scade valoarea epavei de 25-30% din suma si ce ramane aceea este suma pe care o primiti drept daspagubire la care se adauga epava pe care o puteti vinde fie separat ca piese de schimb , fie integral, fie o puteti repara cu banii pe care-i primiti ca despagubire.
alex_ionescu a scris:

Intradevar coeficientul de uzura medie pentru cazul expus de dumneavoastra este de 45%. La acesta se adauga 0,5x12=6,0% si rezulta un coeficient de uzura de 51%. Valoarea autoturismului la data accidentului este de 11600x(1-51%)= 5.684 euro.
Pentru stabilirea valorii maxime a despagubirii se scade din valoarea masinii valoarea epavei( coeficientul valorii ramase(valoarea epavei) poate fi cuprins intre 0,1% si 25% din valoarea masinii la data accidentului).
In consecinta valoarea maxima a despagubirii se poate stabili intre suma de 5678 euro si 4263 euro( in functie de evaluarea epavei).
Fiind vorba de o dauna totala societatea de asigurari va va face o oferta de despagubire pe care eventual o puteti negocia.

Intrebarea mea este:
Daca kilometrii mei reali sunt cu 17312 fata de cei calculati, cat se adauga la cei 45%?
Sunt 2 variante:
- 17312 x 0.5%
sau
- cei 17312 km reprezinta km depasiti in toti cei 3 ani si 7 luni si trebuie facuta o medie anuala. adica 4946 km pe an. si acesti 4946 trebuiesc inmultiti cu 0.5 %?

Mentionez ca prima varianta este scrisa in oferta lor, insa cea de-a 2 varianta a fost primita ca raspuns de la o cunostinta care lucreaza la o alta firma de asigurare, si se ocupa fix cu asa ceva.
Multumesc !
Adrian.Tudor a scris:

Procentul derivat din nr de km parcursi peste media de 15000 km/an este nesemnificativ ( 0,5% ). Asa ca puteti face calculele si dv fara teama ca veti gresi. Retineti insa ca la dauna totala din suma rezultata drept valoarea reala a masinii la data evenimentului se va scade valoarea epavei de 25-30% din suma si ce ramane aceea este suma pe care o primiti drept daspagubire la care se adauga epava pe care o puteti vinde fie separat ca piese de schimb , fie integral, fie o puteti repara cu banii pe care-i primiti ca despagubire.

Epava am gasit deja sa o vand cu o suma mai mare de 25% din valoarea masinii la data accidentului, deci la epava ies oarecum in castig.
La calculul uzurii nu stiu exact cum se procedeaza, pentru ca legea lasa loc de interpretari. Si diferenta dintre variantele de mai sus este de peste 600euro, o suma deloc de neglijat... parerea mea
In cazul in care vindeti epava cu o suma mai mare decat 25% din valoarea auto societatea de asigurari va scadea din valoarea auto maxim 25%(conform ord CSA 5/2010)
In cazul vechimii pe care ati scris-o rulajul luat in calcul este de 60.000 Km. Uzura nu va putea depasi stare de intretinere satisfacatoare adica 53%.