Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Probleme avizare dauna
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Probleme avizare dauna

Se da urmatoarea situatie. Am fost accdidentat de catre un individ, urmand sa-mi repar masina la o companie de asigurari cu care vad ca multi au avut probleme. Masina este un model mai vechi si mi-i s-a spus ca doar 120de milioane se apropa deoarece ar depasi 75% din valoarea ei la momentul producerii accidentuului.

Am fost sa verific calculul la inspectoruld e daune si mi-a incadrat masina la stare satisfacatoare ceea ce nu face drepate nici mie nici masinii. Mi-a argumentat ca din cauza km dar km sunt clauza separata si affecteaza in alt mod calculul (cate 0.5% pentru fiecare 1k km peste limita de 15k km pe an). Incadrarea corecta mi-ar acoperi integral reparatia masinii.

Am discutat cu un jurist si mi-a recomandat sa m imi recuperez de la asigurari suma avizata si restul sa o obtin prin proces. Este posibil asa ceva? Si daca da care ar fi pasii ce ar trebui urmati. Precizez ca juristul este doar o cunostinta a unei cunostinte si m-a sfatuit doar in graba.

De asemenea sunt in cautare de un jurist/avocat in acest domeniu din Cluj

Va multumesc

Alin Popescu, administrator
Nr. de km, daca este cert conform ceasului de bord, este argumentul de baza (si nu "clauza separata")luat in starea de intretinere a autovehiculului(calcul uzura).Numai daca acest numar este incert datorita defectarii/modificarii inregistrarii, se pot lua in considerare celelalte detalii legate de aspect, pentru incadrare intre limitele (min-max)prevazute pentru anul respectiv de fabricatie(varsta)
Asa este. Conform art 59 don ord 5/2010 publicata de CAS:

"Art. 59. - (1) În cazul vehiculelor la care se cunosc datele menÑionate la art. 58 alin. (4), pentru stabilirea coeficientului de uzură al vehiculului avariat se caută în tabelul coeficienÑilor de uzură linia corespunzătoare vechimii în exploatare, în ani, si coloana corespunzătoare stării de întretinere medie, la intersectia cărora se va găsi coeficientul de uzură respectiv."

Prin urmare masina ar fi trebuit clasificata la coloana medie nu satisfacatoare. Apoi conform cu Alin 2 se aplica o corectie de 0.5% pentru fiecare 1000km cu care se depaseste media.

Domnul de la asigurari mi-au incadrat masina la satisfacator ceea ce im penalizeaza acoperirea pagubelor cu 8%.
Egreu sa precizam daca incadrarea s-a facut corect sau nu daca nu avem datele necesare. Este dreptul dv sa faceti reclamatie mai intai la CSA si daca nu veti fi multumit de raspunsul lor sa chemati asiguratorul la conciliere si daca nici atunci nu veti fi multumit, avand cele doua raspunsuri(de la CSA si de la conciliere) va puteti adresa instantei impotriva asiguratorului. Dar cu datele pe care le aveti este bine sa mai mergeti la un alt asigurator, spre exemplu la asiguratorul RCA al dv sa va faca un calcul si vedeti daca sunt diferente.
tavisor a scris:

Asa este. Conform art 59 don ord 5/2010 publicata de CAS:

"Art. 59. - (1) În cazul vehiculelor la care se cunosc datele menÑionate la art. 58 alin. (4), pentru stabilirea coeficientului de uzură al vehiculului avariat se caută în tabelul coeficienÑilor de uzură linia corespunzătoare vechimii în exploatare, în ani, si coloana corespunzătoare stării de întretinere medie, la intersectia cărora se va găsi coeficientul de uzură respectiv."

Prin urmare masina ar fi trebuit clasificata la coloana medie nu satisfacatoare. Apoi conform cu Alin 2 se aplica o corectie de 0.5% pentru fiecare 1000km cu care se depaseste media.

Domnul de la asigurari mi-au incadrat masina la satisfacator ceea ce im penalizeaza acoperirea pagubelor cu 8%.

Cu cati km este depasit parcursul total, aplicand media de 15000km/an?Incadrarea la satisfacator nu a fost urmare corectiei de 0,5 procente pentru fiecare 1000km in plus?Atentie, corectia nu se face la o medie rezultata din nr.km reali parcursi ci la diferenta dintre parcursul mediu(nr. ani x 15000) si kilometrajul efectiv inregistrat.
Am contactat un cunoscut fost inspector de daune la alt asigurator si mi-a confirmat ca sunt corecte calculele celor de la [editat de admin].

Totusi in calcul sunt doua sume valoarea masinii la accident ~ 4300E si valoarea masinii dupa scaderea epavei(25%) anume 3200E. Cei de la Euroins sustin ca costul maxim al reparatiei este 3200E, persoana cu care am vorbit mi-a zis ca nu este corect. Ar trebui luata prima suma intrucat valoearea reparatie nu trebuie sa depaseasca valoarea masinii la data accidentului.
Alin Popescu, administrator