Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Inregistrare Unitate Protejata
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Inregistrare Unitate Protejata

Pe 26.01 a.c. am depus dosarul cu actele necesare inregistrarii unui SRL ca si Unitate Protejata. Conform Art. 6 din Ordinul privind aprobarea Procedurii de autorizare a unitatilor protejate trebuia sa fiu notificata in 10 zile cu privire la neindeplinirea conditiilor de autorizare sau sa primesc autorizarea in termen de 20 de zile.

Avand in vedere faptul ca nu primeam niciun raspuns, am inceput sa dau telefoane. SOC: Directoarea departamentului legal mi-a spus simplu ca termenele nu se respecta si nu are importanta faptul ca au o prevedere legala. Nu stie nimeni cat trebuie sa mai astept pana cineva va binevoi sa isi arunce o privire pe dosar.

Ce ar trebui sa fac in acest caz? Nu vreau sa risc nici sa imi respinga dosarul doar ca sa scape de mine.
Art. 5. Comisia are următoarele atribuţii principale:
b) analizează dosarul depus de solicitant şi întocmeşte în termen de 30 de zile de la data înregistrării dosarului o notă prin care propune preşedintelui Autorităţii acordarea/neacordarea autorizaţiei de funcţionare ca unitate protejată;
Art. 6. 1) În baza notei întocmite de comisie, preşedintele Autorităţii va emite un ordin de autorizare sau, după caz, de neautorizare ca unitate protejată.
(2) În termen de 5 zile lucrătoare de la emiterea ordinului, comisia va comunica răspunsul solicitantului.

Inteleg din alin.1 al art.6 rezulta ca presedintele Autoritatii nu are un anumit termen pentru emiterea ordinului de autorizare/neautorizare. Asa ca va trebui sa aveti rabdare.
Atunci nu se contrazic cele 2 articole din lege?