avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 698 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general AJUTOR PERISABILITATI!
Discuție deschisă în Contabilitate în general

AJUTOR PERISABILITATI!

Buna seara!

Va rog sa ma ajutati sa inteleg o problema:
am perisabilitati legume de 90000 lei.
in tabel la limita este trecut 0,20 lei. in capul de tabel este trecut %.
ce nu inteleg eu......cand calculez limita am:
90000 *0,2 /100 = 180 deductibil si pentru dif nedeductibila 89820 colectez tva 24 % adica 21556
sau
90000 ^ 0,2 = 18000 si pentru dif nedeductibila 72000 colectez tva 17280 ?

Poate e o intrebare absurda....dar am vazut calcule si asa si asa si am intrat in ceata .......va rog dc se poate sa ma ajutati!

P.S.: daca e prima varianta ce rost ar mai avea sa calculez perisabilitati.....mai bine le las asa decat sa ma incarc cu tva doar ca sa imi scad de la profit 180 lei...

Va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Gabriela Monica Ionescu , Consultant fiscal 06:13, 24 Februarie 2011
Date inscrise in tabel reprezinta procent din valoarea acestor produse perisabile . Dar cotele sunt diferite . Procentul de 0,20% se aplica la marfuri deterioarte in timpul transportului. Pentru depozitare se acorda 0,30 % si pentru desfacerea cu amanuntul a acestor produse (legume proaspete) limita este 1,3%.
Nu am inteles ceea ce ati scris aici:

.mai bine le las asa decat sa ma incarc cu tva doar ca sa imi scad de la profit 180 lei...


Ce ati vrut sa spuneti?

Am marfuri pe stoc scriptic....dar faptic nu le mai am pentru ca administratorul le-a vandut persoanelor fizice fara factura....este vorba de cartofi.
Acum ca sa mai diminuez profitul ma gandeam sa scot pe perisabilitati. Si facand un calcul am observat ca singura cheltuiala pe care o pot deduce este in suma de 180 lei dintr-un stoc de 90000 lei. Asta dc este corecta prima varianta de calcul. La restul cheltuielii nedeductibile trebuie sa colectez tva.

Si asta am vrut sa spun decat sa scot marfa pe perisabilitati ca sa imi scada profitul impozabil cu 180 lei si sa colectez tva la restul sumei nedeductibile....mai bine le las pe stoc in continuare.

Poate nu am facut eu calcul corect dar din ce am inteles eu ca se calculeaza perisabilitati as avea sit urmatoare:

Profit : 100000 lei.
Marfa :90000 lei.
Perisabilitati 180 lei (90000 *0,2%) - ch deductibila;
tva colectata la restul sumei nedeductibila : 21556 (90000-180=89820*24/100).
Profit impozabil : 100000-180 = 99820.
Impozit pe profit : 15971
tva de plata : 21556.
Daca nu scad perisabilitati am doar 100000*16/100 = 16000 impozit pe profit de plata. fara tva colectat 21556.

Poate am facut calcul gresit.....nu imi dau seama la ora asta. Imi cer scuze dc m-am exprimat gresit sau am calculat gresit dar vreau sa ma lumineze cineva dc este corect calculul de sus.

Va multumesc anticipat!
Calculele Dvs. sunt corecte,dar cred ca nu este bine sa ramaneti cu acest stoc de marfa inregistrat in contabilitate. Daca marfa a fost vanduta fara documente, banii proveniti din vanzare au intrat in societate :-/ ?
Facand un calcul cred ca stocul minus este de aproximativ 40 tone de cartofi . Oricine isi da seama ca nu poti ramane cu un acest stoc de marfa daca nu exista nici spatiu de depozitare pentru o asemenea cantitate si nici conditii necesare depozitarii. Vorbim totusi de cartofi ,ca si marfa.
Chiar daca ii convine sau nu domnului administrator, alegeti a doua varianta. Calculati perisabilitati,calculati si TVA si impozit pe profit. Pan la urma Dvs. sunteti contabilul. Stocul acesta se va mari de la o zi la alta. Inventarierea cum ati facut-o? Cu aceasta marfa pe stoc?
Ultima modificare: Joi, 24 Februarie 2011
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Custodie produs finit xinom xinom In anul 2009 am avut in custodie o cantitate de grau din care o parte am vandut iar o parte a \"disparut\". La controlul fiscal din 2010 ni s-a cerut ... (vezi toată discuția)
Scadere perisabilitati prod.alimentare gina.x gina.x Buna seara, Am si eu o nelamurire in legatura cu scaderea din stoc a marfurilor (produse alimentare expirate).Stiu ca exista un tabel cu limite de ... (vezi toată discuția)
Calcul impozit adriana_p adriana_p BUna ziua Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un calcul de impozit: Profit 121: 718 812lei Protocol total 46 983 lei din care: -6205 lei scutit de ... (vezi toată discuția)