Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Dupa ce carti trebuie sa invat si care sunt taxele ...
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Dupa ce carti trebuie sa invat si care sunt taxele pentru examen?

Buna ,

Va rog sa-mi spune-ti dupa ce autori invatati pt admiterea din acest an, taxe , daca exista sinteze si orice nou depre admitere.

Va multumesc
ellaa a scris:

Buna ,

Va rog sa-mi spune-ti dupa ce autori invatati pt admiterea din acest an, taxe , daca exista sinteze si orice nou depre admitere.

Va multumesc

Presupun ca este vorba despre admiterea in Barou.
Daca da,aici sunt cartile/autorii dupa care invat eu:

Drept civil:

1. Partea Generala:
Boroi Gabriel - Drept civil.Partea generala. Persoanele.
Beleiu Gheorghe - Drept civil roman.Introducere in dreptul civil roman.
Subiectele dreptului civil roman.

2. Drepturi reale:
Barsan Corneliu - Drept civil. Drepturi reale principale

3. Obligatii:
Statescu C. , Barsan C. - Drept civil. Teoria generala a obligatiilor

4. Contracte. Succesiuni :
Francisc Deak - Tratat de drept civil. Contracte speciale , vol.I - III
Francisc Deak - Tratat de drept succesoral

Drept procesual civil :
1. Gabriel Boroi , Ciobanu Viorel - Drept procesual civil. curs selectiv. Teste Grila
2..Mihaela Tabarca-Drept procesual civil (vol. I+II)

Drept penal:

Parte generala:
Bulai Costica ,Bulai B. - Manual de drept penal. Parte generala.
Constantin Mitrache, Cristian Mitrache-Drept penal roman. Partea generala.

Parte speciala:
Tudorel Toader-Drept penal roman.Partea speciala

Procedura penala:

Ion Neagu - Tratat de procedura penala. Parte generala
Ion Neagu - Tratat de procedura penala. Parte speciala
...si bineinteles cele patru coduri actualizate.
Organizarea si exercitarea profesiei de avocat (OEPA)-Legea nr. 51/1995,Statutul profesiei de avocat si Codul deontologic al avocatilor din UE.

Cat despre taxa de inscriere la examen,aceasta va fi anuntata cu 60 de zile inainte de data examenului,in hotararea privind examenul.
Iar sinteze exista,acel pachet de la editura Nomina Lex de 5 carti,dar editie 2010. ;)
Pentru alte informatii,urmariti si site-ul

[ link extern ] /