Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cum pot sa isi insuseasca asociatii bani din contul ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cum pot sa isi insuseasca asociatii bani din contul societatii

Am dreptul sa scot din contul socitatii (srl) bani in calitate de administrator , si sa ii dau unui asociat, care pretinde ca este dreptul lui.
fac urmatoarele precizari:
-suntem doi asociati intr-un srl cu parti sociale egale, cate 50% fiecare
-unul dintre noi este si administrator (eu)
-avem o firma de proiectare,
-capitalul social este cel minim prevazut de lege si nu ne-a permis sa facem angajari,
- am executat un proiect impreuna,noi,asociatii, fara sa fim angajati, avand contracte de colaborare,(cotract civil), despre care am aflat ca nu mai este valabil,
-dupa incasarea facturii au aparut divergentele
-eu,administratorul consider ca acei bani sa ramana in contul firmei si la sfarsitul anului financiar sa ii luam sub forma de dividente,
-el, asociatul meu doreste sa gasesc o modalitate de a scoate,acum, o suma care crede ca i se cuvine.
Sa spunem ca am cadea de acord supra sumei. INTREB
- exista posibilitate legala de a scoate bani si ai cheltui in alte scopuri decat pentru obtinerea de venituri (conforme cu obiectul de activitate al societatii)? Daca da sub ce forma? Daca nu , care ar fi consecintele daca as face totusi acest lucru?
-Asociatul meu sustine ca daca banii raman in contul societatii vor fi impozitati si in trimestrele urmatoare, suma cumulaindu-se cu alte eventuale venituri si la total se va aplica 16% impozit. Poate fi adevarata o asemenea ipoteza ? Eu am sustinut, ca de altfel si contabilul ca este o aberatie, Se va mai retine doar impozitul pe dividente.
va multumesc!
gaif a scris:
Am dreptul sa scot din contul socitatii (srl) bani in calitate de administrator , si sa ii dau unui asociat, care pretinde ca este dreptul lui.

Daca era o intrebare, rspunsul este ca nu. Distribuirea anticipata de dividende este infractiune.

fac urmatoarele precizari:
- am executat un proiect impreuna,noi,asociatii, fara sa fim angajati, avand contracte de colaborare,(cotract civil), despre care am aflat ca nu mai este valabil,

de ce nu mai e valabil?

-dupa incasarea facturii au aparut divergentele
-eu,administratorul consider ca acei bani sa ramana in contul firmei si la sfarsitul anului financiar sa ii luam sub forma de dividente,

asa este

- exista posibilitate legala de a scoate bani si ai cheltui in alte scopuri decat pentru obtinerea de venituri (conforme cu obiectul de activitate al societatii)? Daca da sub ce forma? Daca nu , care ar fi consecintele daca as face totusi acest lucru?

repet ce am spus mai sus: e infractiune.

-Asociatul meu sustine ca daca banii raman in contul societatii vor fi impozitati si in trimestrele urmatoare, suma cumulaindu-se cu alte eventuale venituri si la total se va aplica 16% impozit. Poate fi adevarata o asemenea ipoteza ? Eu am sustinut, ca de altfel si contabilul ca este o aberatie, Se va mai retine doar impozitul pe dividente.

Aveti dreptate, se impoziteaza o data profitul (indiferent ca faptic banii sunt in cont sau nu, pe hartie sunt acolo pana la distribuirea dividendelor) si apoi dividendele.
Va transmit in continuare prevederile legale referitoare la Subiectul Dvs - functionarea societatilor comerciale, tinerea contabilitatii, intocmirea situatiilor financiare anuale, stabilirea profitului net si a distribuirii acestuia pe destinatiile legale, reglementari speciale referitoare la asociati, administratori:

Legea nr.31/1990 privind societatile comerciale

Legea nr.82/1990 - Legea contabilitatii

OMFP nr.1752/2005 - pentru aprobarea reglementărilor contabile conforme cu directivele europene, modificat prin OMFP 2001/2006 SI OMFP 2374/2007

Reglementare din 17/11/2005 conforme cu Directiva a IV-a a Comunităţilor Economice Europene

Legea nr. 241/2005 pentru prevenirea şi combaterea evaziunii fiscale

Regulament din 01/08/1976 al operatiunilor de casa ale unitatilor socialiste (incredibil, dar adevarat, actul normativ este inca in vigoare. A se citi "persoane juridice" in loc de "unitati socialiste").

Succes in afaceri!:luck:

Pentru ratiuni de impozitare, Codul Fiscal defineste notiunea de dividend ca fiind o distribuire în bani sau în natura, efectuata de societatea comerciala unui actionar, drept consecinta a detinerii de actiuni la respectiva societate comerciala, cu unele exceptii reglementate expres (ex,: o distribuire efectuata în legatura cu lichidarea unei persoane juridice). Din punctul de vedere al Codului Fiscal, daca suma platita de o societate comerciala pentru bunurile sau serviciile furnizate catre un actionar depaseste pretul pietei pentru astfel de bunuri sau servicii sau este efectuata în scopul personal al acestuia, atunci diferenta sau, dupa caz, întreaga suma se trateaza drept dividend.
Impozitul pe dividende se plateste la bugetul de stat pâna la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare celei în care se plateste dividendul. În cazul în care dividendele distribuite nu au fost platite pâna la sfârsitul anului în care s-au aprobat situatiile financiare anuale, impozitul pe dividende se plateste pâna la data de 31 decembrie a anului respectiv.
Dividendele sunt supuse impozitarii prin retinere la sursa. Aceasta înseamna ca impozitul este datorat de actionarul caruia i se platesc dividendele, însa calcularea, retinerea si plata acestuia se fac de catre societatea comerciala care plateste dividendele acestui actionar.
Conform art. 6 din Legea nr. 241/ 2005 privind prevenirea si combaterea evaziunii fiscale, constituie infractiune si se pedepseste cu închisoare de la un an la 3 ani sau cu amenda retinerea si nevarsarea, cu intentie, în cel mult 30 de zile de la scadenta, a sumelor reprezentând impozite sau contributii cu retinere la sursa (inclusiv impozitul pe dividende).
Dividendele nete distribuite catre un actionar societate comerciala nu mai intra în veniturile supuse impozitarii la aceasta din urma, fiind deci venituri neimpozabile; aceasta ca urmare a faptului ca aceste venituri au trecut deja printr-un sistem complet de impozitare (pe profit, pe dividende).
Dupa data aderarii României la Uniunea Europeana, dividendele platite de o societate comerciala româna unei alte persoane juridice române sau unei persoane juridice dintr-un stat membru al Uniunii Europene sunt scutite de impozit, daca beneficiarul dividendelor detine minimum 15% (10% incepand cu anul 2009) din actiuni la societatea româna, pe o perioada neîntrerupta anterioara platii dividendelor de cel putin 2 ani.

Problema se poate rezolva in mod firesc si fara mare probleme, dar suma pe care ar dori celalalt asociat, nu este si nu trebuie sa apara ca dividend platit in avans sau asemanator, cel mai simplu si banal este ca asociatul pe dispozitie de plata prin casa, sau mai multe, depinde de suma, sa ridice aceasta suma, pentru plati diverse .
Ulterior dupa aprobare bilant, distirbuire dividende etc. se compenseaza cu dividendele de achitat catre celalalt asociat.
Opinia mea este ca asociatul la cum vrea sa fie platit va crea probleme fiscale in societate.

Mai este o metoda legala si acceptabila din punct de vedere a fiscului dar nu e recomandabil de postat public .
Daca vrea banii cash acum atunci de ce a mai facut totul pe firma? Trebuia sa se inregistreze PFA si sa incaseze singur, sau chiar si acum cred ca ar merge, el se inregistreaza PFA si dumneavoastra platiti catre dansul ca prestari servicii si cu asta basta, sa se descurce atunci singur cu impozite, taxe, situatii etc. iar dumneavoastra o sa va deduceti cu acel virment pentru prestari de servicii conform unui contract.
Imi pare rau ca exista patroni care nu stiu cum functioneaza sistemul si din pacate va pun si pe dumneavoastra intr-o situatie dificila acum.
Daca se fac ridicari succesive de cate 10.000 pe zi cred ca o sa fie in contabilitate problema fiindca trebuie sa existe chitante pentru ce s-au cheltuit, dar acum am inteles ca nu mai exista plafon la numerar pentru societatile comerciale.
Dar dansul vrea acum banii sau vrea sa paraseasca si firma? ca poate ii cumparati partea.