Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... insulta pe email
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

insulta pe email

in urma cu ceva timp am fost reclamat de o fosta colega ca am trimis emailuri defaimatoare s-a dovedit ca nu eram vinovat, dar ma tras destul pentru asta , din razbunare apoi am trimis circa 20 de e=mailuri in 3 zile in care am amenintat conducerea instiuttiei si pe colegi ca-i voi reclama la DNA pentru niste chestii pe care le stiu daca nu-si prezinta scuze, desemenea i-am injurat in cel mai vulgar mod pe colegi si in special pe conducatorul institutiei, intrebarea mea este ce pedeapsa risc daca voi fi reclamat de acestia.
Cu respect,
Dragos
Pentru insulta sanctiunea este amenda penala intre 150 si 10.000 lei.
puteti risca si sanctiuni disciplinare la locul de munca
Mai concret? Cum se poate demonstra ca eu sunt autorul e mailurilor ?este vorba de Ip-ul calculatorului nu e asa? Pproblema este urmatoarea se poate interpreta ca santaj amanintarea mea ca merg la DNA sau risc numai pentru insulta si amenintare
Infractiunea de insulta,incriminata de art 205 Codul penal,nu mai este in vigoare
A fost abrogata prin dispozitiile art 1 pct 56 din L nr 278/2006,Decizia nr 62/
18.01.2007 ,Decizia nr 8/18.10.2010 a I.C.C.J
multumesc