Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Casa de marcat obligatorie pentru cabinet medical ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Casa de marcat obligatorie pentru cabinet medical individual?

Buna ziua,

va rog sa ma ajutati cu info in legatura cu un Cabinet Medical Individual. Vreau sa stiu daca exista obligativitatea dotarii cu casa de marcat si care ar fi baza legala.
CMI-ul nu este SRL ci desfasoara activitatea in mod independent.

Va multumesc,
Va rog sa precizati ce anume inseamna "desfasoara activitatea in mod independent".
Adica nu are personalitate juridica, plateste impozit pe venit (nu pe profit): art. 46 din Cod Fiscal.
Inseamna ca acel cabinet medical individual ( CMI) isi desfasoara activitatea ca profesie libera care nu implica crearea unei societati comerciale.
Daca este asa, atunci sunt incidente prevederile art.2 lit.h) din OUG 28/1999 care excepteaza profesiile libere de la obligatia dotarii si utilizarii caselor de marcat electronice fiscale.
Conform art.15 lit.a) din HG 479/ 2003 privind Normele metodologice ale OUG 28/1999, sunt scutite de a utiliza case de marcat " a) profesiile libere sub toate formele de organizare, care nu implică crearea unei societăţi comerciale, desfăşurate de către notari, avocaţi, experţi autorizaţi, medici, experţi contabili, contabili autorizaţi, arhitecţi, precum şi de alte persoane fizice care prestează servicii cu caracter profesional în domeniul ştiinţific, literar, artistic şi educativ; "
Desigur, legea prevede ca toti cei care sunt scutiti pot opta pentru utilizarea casei de marcat electronica fiscala. Sunt multi care o fac.
CAMELIA GRAMA, Avocat