Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Clauza abuziva sau nu
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Clauza abuziva sau nu

Buna seara,
Am un credit auto la o banca. In contractul de credit am o clauza prin care ma oblig sa depun la banca pe toata durata creditului cartea de identitate a masinii si polita casco in ORIGINAL. Mentionez ca toate actele sunt pe numele meu.
Banca a inregistrat masina la arhiva de garantii mobiliare.
In primii trei ani de credit nu mi-au cerut actele, acum dupa toate certurile cu OUG50 mi le cer. Intrebarea mea este daca este legal sa-mi solicite acte originale care sunt pe numele meu.
Multumesc.
pai scrie in contractul de credit sa predat cartea pana la achitarea creditului ?
cititi cu atenti inclusiv ce e cu scris de dimensiuni mici.
Da, scrie ca trebuie sa predau actele in original pana la lichidarea creditului. Intrebarea era daca au dreptul sa-mi ceara asa ceva.
legal e, faceti-le o copie legalizata inainte
Multumesc, asa o sa fac.