Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara

buna ziua, sunt mama a doi copii minori, sotul a plecat de acasa dupa alta, nu a divortat inca, si imi spune ca va divorta, acum eu nu imi permit sa divortez...
intrebarea mea este pot sa cer pensie alimentara daca nu divortez???
si sa urmeze divortul mai tarziu....
noi avem casa cumparata prin credit imobiliar, si vreau sa il pun sa plateasca ratele la casa, iar eu sa renunt la pensie...credeti ca pot face asa inainte de divort???
vreau ceva legal

va multumesc anticipat
carmin, utilizator
Actiunea de divort nu implica costuri mari daca va reprezentati singura. Taxa este de 39 lei + 0.15 lei timbru judiciar. Solicitati si incredintarea si obligarea sotului la plata pensiei.
Nu puteti renunta si nu vad de ce ati renunta la pensia de intretinere.
Sotul poate fi obligat la plata pensiei de intretinere si pana la solutionarea divortului daca dovediti ca tatal nu contribuie material la cresterea si educarea minorilor.

pensia de intretinere este un drept al copiilor .
puteti cere obligarea tatalui la plata pensiei de intretinere stabilind si domiciliul minorilor pana la finalizarea divortului.
incasand pensia de intretinere atunci puteti acoperi si o parte din rata bancara.
compensatia o puteti face dvs. dar nu la modul de a renunta la pensie.
va multumesc frumos pentru raspuns, dar imi puteti spune cat la suta din salariul lui plateste pensie la doi copii?
rata la casa este 250 euro, si preferam sa plateasca rata in locul pensiei, dar sa fie scris ceva legal...cum ca renunt la pensie in favoarea ratei la casa...
deocamdata asa face el...
la copii vine o data pe saptamana cu alimente, strictul necesar pentru ei...deci nu as putea dovedi ca nu aduce nimic...
va multumesc anticipat