Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediul medical acordat de medicul de familie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediul medical acordat de medicul de familie

Buna ziua,
am suferit o interventie chrurgicala la ambii ochi prin metoda laser (la un cabinet privat ). medicul chirurg mi-a dat scrisoare medicala cu recomandare de repaus 14 zile (pt serviciu). acum intampin o problema administrativa:
1. medicul de familie nu imi da co medical decat 8 zile (zice ca atat e legal, dar eu am citit Ordinul MS nr. 430/2010 in care spune clar ca obligatorii sunt 10 zile!) iar medicul chirurg imi spune ca trebuie sa cer co medicului de familie; concluzia e ca am obtinut co doar 8 zile, banuiesc ca daca ma duc cu ceva la dr de familie imi mai da 2 zile dar totusi diferenta de 4 de unde?
dati-mi un text de lege care sa ma ajute sa inteleg; mentionez ca in ultimii 8 ani de carte de munca, am avut in total un nr de 4 zile de co medical; deci nu sunt o vanatoare de concedii dar acum este important sa imi protejez vederea.

multumesc pentru raspunsul dvs.
alinamirelaburlacu a scris:

Buna ziua,
am suferit o interventie chrurgicala la ambii ochi prin metoda laser (la un cabinet privat ). medicul chirurg mi-a dat scrisoare medicala cu recomandare de repaus 14 zile (pt serviciu). acum intampin o problema administrativa:
1. medicul de familie nu imi da co medical decat 8 zile (zice ca atat e legal, dar eu am citit Ordinul MS nr. 430/2010 in care spune clar ca obligatorii sunt 10 zile!) iar medicul chirurg imi spune ca trebuie sa cer co medicului de familie; concluzia e ca am obtinut co doar 8 zile, banuiesc ca daca ma duc cu ceva la dr de familie imi mai da 2 zile dar totusi diferenta de 4 de unde?
dati-mi un text de lege care sa ma ajute sa inteleg; mentionez ca in ultimii 8 ani de carte de munca, am avut in total un nr de 4 zile de co medical; deci nu sunt o vanatoare de concedii dar acum este important sa imi protejez vederea.

multumesc pentru raspunsul dvs.

Buna,
Sfatul meu este sa vorbesti din nou cu medicul care ti-a facut interventia si sa-ti dea o scrisoare medicala catre medicul de familie, in care sa specifice cate zile calendaristice este cazul. Atentie!!! Concediul medical se acorda la numar de zile calendaristice.
Daca medicul de familie spune ca nu-ti poate acorda mai mult de 8 zile calendaristice, intreaba care este motivul si in ce baza nu iti poate acorda mai multe zile de concediu medical, tu avand recomandarea medicului specialist.
Daca raspunsul nu te multumeste poti face sesizare la Casa de Asigurari de Sanatate.
Succes
In conformitate cu oms 430/2010 medicul de familie poate acorda maxim 10 zile calendaristice de cm, pentru aceeasi afectiune si nu poate depasi 30 de zile in ultimul an de , vedeti :
"Art. 25. - (1) Medicii de familie au dreptul de a elibera certificate de concediu medical pentru incapacitate temporară de muncă cu durata de cel mult 10 zile calendaristice, în una sau mai multe etape.
(2) În cazul menţinerii incapacităţii temporare de muncă pentru aceeaşi afecţiune, concediul medical se poate prelungi de către medicul curant din ambulatoriul de specialitate sau spital, în caz de internare, în etape succesive de maximum 30 de zile calendaristice, până la 90 de zile calendaristice în decursul unui an, socotit de la prima zi de îmbolnăvire.
(3) Durata cumulată a concediilor medicale acordate de medicul de familie pentru un asigurat pentru incapacitate temporară de muncă nu poate depăşi 30 de zile calendaristice în ultimul an, socotite de la prima zi de îmbolnăvire, indiferent de cauza acesteia. După totalizarea a 30 de zile calendaristice acordate de către medicul de familie, eliberarea certificatelor de concediu medical se va face numai de către medicul curant din ambulatoriul de specialitate sau spital, în caz de internare, cu încadrarea în duratele maxime prevăzute de lege."
Poate cel mai bine ar fi sa mergeti cu respectivul ordin la medic , sa i aratati si eventual sa l rugati sa sune la casa de sanatate de care apartine sa ceara informatii. Oricum prelungirea o puteti obtine de la medicul specialist din ambulatoriu sau daca va internati din spital.
multumesc foarte mult.
se fac abuzuri, abuzuri, ....