Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie pentru limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie pentru limita de varsta

un barbat nascut la 20 noiembrie 1951 cu 41 de ani vechime in munca din care 18 ani la grupa a-II-a cand poate iesi la pensie la limita de varsta?
Limita de varsta la 61 ani,reducere de 4 ani din 65.Anticipat la 60 de ani,daca indeplineste conditia de stagiu de 43 de ani,fara stagiu asimilat.La acest moment are 41 ani + 4 ani si 6 luni(periaoda suplimentara la vechimea in munca)=45 si 6 luni.Dar nu stiu ce stagiu asimilat are in acestia.Anticipat partial la 60 de ani.