avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1310 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie pentru limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie pentru limita de varsta

un barbat nascut la 20 noiembrie 1951 cu 41 de ani vechime in munca din care 18 ani la grupa a-II-a cand poate iesi la pensie la limita de varsta?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 13:59, 25 Februarie 2011
Limita de varsta la 61 ani,reducere de 4 ani din 65.Anticipat la 60 de ani,daca indeplineste conditia de stagiu de 43 de ani,fara stagiu asimilat.La acest moment are 41 ani + 4 ani si 6 luni(periaoda suplimentara la vechimea in munca)=45 si 6 luni.Dar nu stiu ce stagiu asimilat are in acestia.Anticipat partial la 60 de ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Data iesirii la pensie ginutza 1955 ginutza 1955 Sunt nascuta(F) in 1955 luna Dec.ziua28 cand pot iesi la pensie (anticipat sau partial anticipat) si cu ce penalizare?Mentionez ca am o vechime de 38 ani si 8 ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata barbat edith maria edith maria Buna ziua Sotul meu este nascut in 14 august 1956, lucreaza din iulie 1975 pana in prezent, din care 16 ani si 9 luni in grupa a II-a. Cand se poate pensiona ... (vezi toată discuția)
Cand pot iesi la pensie? Gabryela4me Gabryela4me Am 37,6 de ani vechime si 20 de ani in grupa a doua. Am auzit de o noua lege care mi-ar permite sa ies mai devreme la pensie (total cu grupa sa ajunga la 43 de ... (vezi toată discuția)