Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA prestari servicii pentru bun imobil
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA prestari servicii pentru bun imobil

O firma din Romania (X) incheie contract cu o firma (Y)dintr-un stat membru UE, pentru realizarea unor lucrari de constructii, pe o perioada de maxim 6 luni. Pentru realizarea acestor lucrari firma aduce personal propriu din statul sau. La randul sau firma din UE subcontracteaza o parte a lucrarilor catre o firma (Z)din Romania inregistrata in scopuri de TVA.
Va rog sa ma ajutati in urmatoarele probleme in materie de TVA:
1) pentru serviciile prestate de firma din statul UE (Y) pt firma din Romania (X), din punct de vedere al TVA se aplica taxarea inversa?
2) factura emisa de firma din Romania (Z) pentru serviciile prestate firmei din statul UE (Y) este cu TVA sau sa aplica taxarea inversa?
Multumesc!
1. firma Y din ue va factura fara tva serviciile efectuate firmei X din romania, locul prestarii fiind considerat romania, adica locul unde este situat imobilul.

2. factura emisa de firma Z din romania catre firma Y din ue va contine tva 24%, dupa acceasi regula mentionata mai sus.

3. taxare inversa aplica doar beneficiarul, acolo unde furnizorul/prestatorul aplica scutirea de taxa.
Multumesc!
acest tip de servicii nu necesita inscrierea in ROI si nu se inscriu in decl. 390.

mult succes!