avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 916 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA-Achizitii intracomunitare de servicii
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA-Achizitii intracomunitare de servicii

1. Cativa salariati dintr-o firma din Romania inregistrata in scopuri de TVA participa la o conferinta in UE, platind o taxa. Care este locul prestarii serviciului in aceasta situatie si daca se declara in 390 VIES?

2. O firma din Anglia organizeaza in Romania un curs, cursantii fiind din Romania. Factura este emisa in lire de catre furnizorul din Anglia fara TVA. Locul prestarii serviciului fiind in Romania se inregistreaza taxare inversa si se declara si in 390 VIES?
Cel mai recent răspuns: t.simona , utilizator 13:44, 24 Ianuarie 2012
1.Locul prestarii este UE si nu se declara in 390. Vezi cum e factura, cu TVA?
2.Locul pretarii este Romania, factura trebuie sa fie fara TVA, se inreg taxare inversa si se declara in 390.
1. Nu, factura este fara TVA.
2. Factura este fara TVA si am inregistrat taxare inversa, dar n-am declarat-o in 390.
Ambele servicii au locul acolo unde beneficiarul este stabilit, adica in Ro.
Pt ambele se inreg taxare inversa si se declara in 390, la achizitii de servicii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Facturi din ue paris.blonda paris.blonda Am doua facturi emise in UE : 1- are la explicatii servicii de cazare , servicii de recrutare forta de munca si marketing pentru angajati - este emisa ... (vezi toată discuția)
Mentiuni si cod fiscal export/import radu_stoian radu_stoian Buna ziua, Societatea noastra (SRL, neplatitor de TVA) planuieste sa cumpere si achizitioneze prestarii servicii in UE si non-UE. In acest sens, am depus ... (vezi toată discuția)
Factura din polonia cu tva 19% MuscaAnca MuscaAnca Am primit o factura din Polonia, in lei, cu TVA romanesc 19%. Furnizorul nu are inscris pe factura cod de TVA romanesc. Codul de TVA polonez e valid in VIES. ... (vezi toată discuția)