Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA-Achizitii intracomunitare de servicii
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA-Achizitii intracomunitare de servicii

1. Cativa salariati dintr-o firma din Romania inregistrata in scopuri de TVA participa la o conferinta in UE, platind o taxa. Care este locul prestarii serviciului in aceasta situatie si daca se declara in 390 VIES?

2. O firma din Anglia organizeaza in Romania un curs, cursantii fiind din Romania. Factura este emisa in lire de catre furnizorul din Anglia fara TVA. Locul prestarii serviciului fiind in Romania se inregistreaza taxare inversa si se declara si in 390 VIES?
1.Locul prestarii este UE si nu se declara in 390. Vezi cum e factura, cu TVA?
2.Locul pretarii este Romania, factura trebuie sa fie fara TVA, se inreg taxare inversa si se declara in 390.
1. Nu, factura este fara TVA.
2. Factura este fara TVA si am inregistrat taxare inversa, dar n-am declarat-o in 390.
Ambele servicii au locul acolo unde beneficiarul este stabilit, adica in Ro.
Pt ambele se inreg taxare inversa si se declara in 390, la achizitii de servicii.