Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara

Buna ziua,

Am citit multe despre divort, partaj, custodia copilului, dar pe masura ce citesc, imi dau seama ca nu inteleg anumite lucruri.
De aceea vin aici cu cateva intrebari.

1. Sotul si sotia au un copil minor. La un moment dat sotul pleaca de acasa (poate chiar in alta tara, ca sa lucreze, sau pentru ca nu mai poate sa locuiasca impreuna cu sotia).
Prima intrebare este: poate fi considerat acest lucru abandon de familie ? Banuiesc ca nu exista nici o instanta in lumea asta care sa te oblige sa locuiesti acolo unde nu vrei. Ma gandesc ca poate fi motiv de divort si atat.

2. Sa presupunem ca sotii se despart. La partaj fiecare din ei primeste un apartament (aveau impreuna doua apartamente). Copilul i se acorda in custodie mamei.
Cum se calculeaza pensia alimentara pe care o da tatal ?
Dar daca acesta nu are servici ? Poate fi obligat sa-si vanda apartamentul primit in urma partajului ?

Multumesc,
Cu stima,
Florin Mantescu
1. Nu sunt intrunite elementele constitutive ale infractiunii de abandon de familie.
Plecarea poate motiv de divort.

2.Pensia de intretinere stabilta de instanta poate fi de pana la 25% din veniturile tatalui.
Daca tatal nu are servici, pensia va fi de 25% din salariul minim pe economie.
Nu poate fi obligat sa vanda apartamentul.
florinmantescu a scris:

1. Sotul si sotia au un copil minor. La un moment dat sotul pleaca de acasa (poate chiar in alta tara, ca sa lucreze, sau pentru ca nu mai poate sa locuiasca impreuna cu sotia).
Prima intrebare este: poate fi considerat acest lucru abandon de familie ? Banuiesc ca nu exista nici o instanta in lumea asta care sa te oblige sa locuiesti acolo unde nu vrei. Ma gandesc ca poate fi motiv de divort si atat.

2. Sa presupunem ca sotii se despart. La partaj fiecare din ei primeste un apartament (aveau impreuna doua apartamente). Copilul i se acorda in custodie mamei.
Cum se calculeaza pensia alimentara pe care o da tatal ?
Dar daca acesta nu are servici ? Poate fi obligat sa-si vanda apartamentul primit in urma partajului ?

1. Dacă soţii nu sunt divorţaţi printr-o hotărâre irevocabilă de divorţ prin care minorul nu a fost încredinţat mamei, abandonul de familie ar putea exista numai în forma părăsirii de către cel obligat la întreţinere care are posibilităţi materiale suficiente şi obligaţia morală şi juridică de a sprijini ceilalţi membri de familie care nu dispun de mijloacele necesare de trai. De asemenea, Codul penal (art. 305) prevede şi varianta "lăsării fără ajutor" a persoanei care nu se poate îngriji singură, aceasta depinzând exclusiv de acordarea celor necesare traiului (hrană, medicamente, locuinţă etc.) de către cel obligat la întreţinere. Ceea ce este important pentru existenţa acestei infracţiuni este şi dovedirea intenţiei celui obligat la întreţinere, de a nu o acorda, deşi are posibilităţile materiale suficiente.
Dacă persoana obligată la întreţinere face dovada că nu are mijloacele necesare, pentru că este bolnavă, nu are un loc de muncă deşi a făcut multe demersuri în acest sens, sau că are alte obligaţii la care nu poate să le facă faţă cu sursele materiale de care dispune, nu va fi dovedită intenţia şi infracţiunea nu există.
2. Pensia alimentară poate fi stabilită la cel mult 25% din veniturile nete ale părintelui căruia nu i s-a încredinţat minorul spre creştere şi educare, iar acest cuantum va fi stabilit de instanţă conform nevoilor minorului şi posibilităţilor materiale ale tatălui.
Pensia alimentară este o prestaţie bănească periodică, aceasta nu poate fi obţinută prin primirea unei sume mari de bani aferentă perioadei minoratului copilului, fiind interzisă. Instanţa nu poate obliga tatăl să vândă apartamentul său pentru achitarea pensiei de întreţinere! În cazul în care, se pronunţă divorţul, copilul este încredinţat mamei, iar tatăl este obligat la plata pensiei de întreţinere şi nu o achită cu intenţie, deşi are resursele necesare, timp de cel puţin 2 luni consecutiv, puteţi face o plângere pentru abandon de familie, de asemenea puteţi cere executarea silită a acestei obligaţii prin executor judecătoresc.;)