avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 903 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Retragerea sprijinului politic din P.N.L.- procedura ...
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Retragerea sprijinului politic din P.N.L.- procedura de retragere

Fiind consilier local din partea P.N.L. intr-un Consiliu Local , pentru ca nu consider normal sa votez alaturi de P.C. si P.S.D. , mi s-a impus sa fac asta , in caz contrar fiind amenintat ca mi se va retrage sprijinul politic si chiar ca voi fi suspendat din partid .Oare partidul va incerca sa ne indoaie coloana vertebrala ? . Va rog sa-mi spuneti care este procedura cronologica si in care structuri organizatorice sau statutare ale P.N.L. se poate face asta ?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:47, 26 Februarie 2011
Procedura poate fi initiata de organizatia locala , decizia fiind luata apoi de cea judeteana ...Odata retras sprijinul politic veti pierde (incetare de drept) mandatul de consilier local ...
De ce va faceti probleme? V-au ales numai membrii partidului? Alegatorii v-au ales ca erati membru PNL sau ca erati un om credibil? Daca lamurim problema aceasta putem merge mai departe cu rationamentul. Va trebui sa alegeti intre promisiunile facute cetatenilor si interesele partidului. Sa nu-mi spuneti ce ati ales, dupa 21 de ani cunosc raspunsul.
Raspunsul la intrebare il gasiti in STATUT-ul partidului, statut pe care eu nu il cunosc dar pe care il cunoaste oricare membru PNL.
FBI a scris:

Fiind consilier local din partea P.N.L. intr-un Consiliu Local , pentru ca nu consider normal sa votez alaturi de P.C. si P.S.D. , mi s-a impus sa fac asta , in caz contrar fiind amenintat ca mi se va retrage sprijinul politic si chiar ca voi fi suspendat din partid .Oare partidul va incerca sa ne indoaie coloana vertebrala ? . Va rog sa-mi spuneti care este procedura cronologica si in care structuri organizatorice sau statutare ale P.N.L. se poate face asta ?


In aceasta situatie , este vorba despre disciplina de partid ... care intotdeauna primeaza in locul cosntiintei umane.
Nu prea vad cum puteti iesi din aceasta situatie ... mai ales in actuala conjunctura politica ... orice decizie luata in cadrul partidului din care faceti parte se poate contesta potrivit Statutului partidului ... in cazul retragerii sprijinului politic, aceasta decizie o puteti contesta in fata instantei de judecata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbare partid: conditii si consecinte ovidiu19 ovidiu19 Buna seara. Sunt consilier local al U.S.L. -ului din partea Partidului Social Democrat si as dori sa va intreb daca pot sa-mi schimb culoarea politica. In ... (vezi toată discuția)
Retragerea sprijinului politic Gabriel78 Gabriel78 Fac parte din partidul PXX si sunt consilier local. La urmatoarea sedinta de consiliu apare pe ordinea de zi un proiect prin care Consiliul Local este informat ... (vezi toată discuția)
Recuzare consilier local oprita oprita As dori sa intreb urmatoarele:Daca la o sedinta de consiliu local mai poate participa si vota un consilier caruia i-a fost retras sprijinul politic si este ... (vezi toată discuția)