Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

buna ziua
am o intrebare
am o prietena care a divortat de curand de acord comun si au o firma facuta in timpul casatoriei.la divort nu au cerut partaj ,sotul fiind singurul asociat ea figurand ca angajata..acum el a venit sa isi mute firma .Ea ce sanse are la aceasta firma ca sa fie si ea trecuta ca asociat?
multumesc mult
Poate solicita in instanta partajul bunurilor, printre care si actiunile firmei.
buna ziua!nici nu stiu cum sa incep dar ma voi stradui sa fiu cat mai exacta si la subiect.eu si sotul meu,avem impreuna 6 ani de casnicie.in astia 6 ani,am trecut prin multe.in fine...avem o fetita de 3 ani si una de 14ani dar e a mea dintr-o relatie anterioara.pe parcursul casniciei el a avut mai multe escapade amoroase...am fost agresata fizic cat si verbal.in urma cu o saptamana a parasit domiciliul.intre timpam aflat ca era vorba de altcineva...am luat legatura cu respectiva,iar la aflare faptului ca el e casatorit a rupt legatura cu el.avem o firma dar nu este pe numele lui.este pe numele fratelui meu.m-a anuntat ca nu mai vine acasa si ca va inainta actiune de divort.spuneti-mi va rog,desi multi vor spune ca nu merita,as vrea totusi sa mai dau o sansa casniciei noastre sa ne crestem copii care sufera enorm.ce pot face?cum sa aman divortul?pentru al face sa se mai gandeasca?cum se poate demonstra ca de fapt firma este a lui?