Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA probleme facturi Google Adwords
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

probleme facturi Google Adwords

Avem o mica firma neplatitoare de tva (CA sub 35000 eur/an) si am dori sa efectuam plati catre Google (situata in Irlanda, membra UE) pentru serviciul AdWords. Exista optiunea de a ne inscrie si a nu preciza codul VAT insa cand se emit emit facturile in contul google apar niste sume (TVA) care trebuie achitate in Romania. Intrebarea mea este: cum putem sa facem ca sa fim in regula dpdv al contabilitatii? Sa ne inregistram ca operator intracomunitar? Nu gasim informaiti in acest sens, am intrebat si la finante si ni sa spus ca pt ca Cifra de afaceri este foarte mica nu avem obligatia de a ne trece in registrul operatorilor intracomunitari pentru efectuarea platilor catre UE. Motivatia exacta este urmatoarea: plata catre Google de catre noi este Operatiune scutita de TVA
Conform codului fiscal art. 152 (1): regim special de scutire pt intreprinderi mici CA < 35000 eur / an Scutire pe operatiunile de la art 126 al (1) inclusiv litera b
Locul de prestare a serviciilor este in Romania conf. Art. 133 al (2).

Sa atasam in dosarul de contabilitate acest mesaj de fiecare data cand platim catre Google?
nu stiu cine v-a furnizat astfel de informatii, dar sunt eronate din toate punctele de vedere.
am sa va explic in continuare pasii ce trebuiesc urmati in vederea primirii acestor servicii de la google irlanda.

1. inregistrare in scopuri tva intracomunitar si inscriere in registrul operatorilor intracomunitari - temei legal art. 153^1, alin 1, lit c) si art. 158^2 cod fiscal
2. comunicati codul tva catre prestator, iar acesta va emite o factura fara tva, locul prestarii serviciului fiind considerat romania, cf art. 133, alin 2 cod fiscal.
3. depuneti declaratia 390 pana pe data de 15 a lunii urmatoare celei in care a luat nastere exigibilitatea tva - temei legal art. 156^4, alin 1, lit. e) cod fiscal
4. depuneti decontul special de tva, formular 301 si platiti tva aferenta serviciului, cota 24%, pana pe data de 25 a lunii urmatoare celei in care a luat nastere exigibilitatea tva - temei legal art. 156^3, alin 1 si 2 cod fiscal.

mult succes!
informatia nu va costa nimic :) cadou de week-end!
Multumesc pentru informatii