Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale divizare partiala
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

divizare partiala

Dintre cele doua termene prevazute de 208(1), respectiv de 242(2) care prevaleaza in cazul unei divizari partiale? 1 luna sau 2? divizand societatea, practic fac si reducere de Ks?
Reducerea capitalului social e doar un efect secundar la divizarea partiala, iar procedura nu e cea de la reducere. Exista reglementare speciala pentru divizare, deci numai acolo te uiti - 242.
ok, but how about that: Normele R.C.
ART. 72
(1) Operarea menţiunii în registrul comerţului se face după cum urmează:
a) după expirarea termenului de 30 de zile de la data publicării în Monitorul Oficial al României a proiectului de fuziune sau de divizare, în cazul în care creditorii sociali nu au făcut opoziţie;
b) după ce hotărârea judecătorească de soluţionare a opoziţiei a rămas definitivă şi irevocabilă.
(2) Ca efect al fuziunii sau al divizării, în registrul comerţului se mai efectuează, după caz, următoarele operaţiuni:
a) radierea din registrul comerţului a societăţilor care îşi încetează existenţa la data înmatriculării noii societăţi sau a ultimei dintre ele; în situaţia în care societăţile care îşi încetează existenţa sunt înmatriculate în judeţe diferite, radierea acestora se face în baza copiei de pe încheierea de înmatriculare, transmisă de oficiul registrului comerţului la care s-a efectuat înmatricularea noii societăţi;
b) înscrierea în registrul comerţului a menţiunii de modificare a capitalului social (reducerea capitalului social al societăţii supuse divizării parţiale);
c) înmatricularea în registrul comerţului a societăţilor care au luat fiinţă prin contopire sau, după caz, prin divizare, în baza actelor constitutive ale acestora.
(3) Operaţiunile prevăzute la alin. (2) se efectuează potrivit prevederilor din prezentele norme metodologice referitoare la înregistrarea lor
Nu vad unde e conflictul... Divizarea are doua etape (trei daca se constituie societate noua): publicarea proiectului si aprobarea divizari+mentiune RC, iar intre ele trebuie sa treaca cel putin 30 de zile. In aceste 30 de zile se pot depune opozitii, insa daca nu se depun, la expirarea celor 30 de zile poti tine aga si cere inregistrarea mentiunii.

[ link extern ]
"Conflictul" la care ma refeream era evident. Poate nu ai citit cu atentie primul mesaj :))
Din fericire in al doilea mesaj am dat si re:-ul. Corect, sper din toata inima.
E adevarat ca reducerea Ks e un efect secundar divizarii...dar nu este neaparat sa reduc Ks daca fac divizare...poate ca am active foarte mari si Ks mic...cu toate astea daca o fac, de ce nu as aplica si termenul imperativ de la reducere(2 luni) in detrimentul celui de la divizare(1 luna), considerat de doctrina de recomandare...