Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... donatia intra la partaj?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

donatia intra la partaj?

daca parintii imi doneaza 50% din apartamentul lor, in cazul divortului, sotul are drepturi asupra donatiei?
Nu,nu are nici un drept asupra acestei donatii,deci in cazul divortului aceasta donatie nu este supusa partajarii,conditia fiind ca aceasta donatie sa fie facuta doar pentru dvs.nu si pentru sot.

Art. 31-Codul Familiei
Nu sunt bunuri comune, ci bunuri proprii ale fiecarui sot:
a) bunurile dobandite inainte de incheierea casatoriei;
b) bunurile dobandite in timpul casatoriei prin mostenire, legat sau donatie, afara numai daca dispunatorul a prevazut ca ele vor fi comune;
c) bunurile de uz personal si cele destinate exercitarii profesiei unuia dintre soti;
d) bunurile dobandite cu titlu de premiu sau recompensa, manuscrisele stiintifice sau literare, schitele si proiectele artistice, proiectele de inventii si inovatii, precum si alte asemenea bunuri;
e) indemnitatea de asigurare sau despagubire pentru pagube pricinuite persoanei;
f) valoarea care reprezinta si inlocuieste un bun propriu sau bunul in care a trecut aceasta valoare.
andymaurul, utilizator