Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatie

In cazul in care tatal meu imi face o donatie(un apartament),eu fiind casatorit,in cazul unui divort acel apartament devine bun comun sau nu?
Nu, daca tatal nu va doneaza apartamentul amandurora, va deveni bunul dvs. propriu, care nu se va partaja .
Art. 31 Codul fam.
Nu sunt bunuri comune, ci bunuri proprii ale fiecarui sot:
a) bunurile dobandite inainte de incheierea casatoriei;
b) bunurile dobandite in timpul casatoriei prin mostenire, legat sau donatie, afara numai daca dispunatorul a prevazut ca ele vor fi comune;
c) bunurile de uz personal si cele destinate exercitarii profesiei unuia dintre soti;
d) bunurile dobandite cu titlu de premiu sau recompensa, manuscrisele stiintifice sau literare, schitele si proiectele artistice, proiectele de inventii si inovatii, precum si alte asemenea bunuri;
e) indemnitatea de asigurare sau despagubire pentru pagube pricinuite persoanei;
f) valoarea care reprezinta si inlocuieste un bun propriu sau bunul in care a trecut aceasta valoare.
Potrivit art 31al.1 lit a) bunul dobandit in timpul casatoriei prin donatie de catre unul dintre soti ramane bunul propriu al acelui sot, afara de cazul in care dispunatorul a prevazut ca el va fi comun.
Concluzie:- este necesara o donatie exclusiva.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Inca ceva,cum este cel mai bine de facut sa imi doneze banii iar eu cu acei bani sa imi cumpar apartamentul,sau sa imi doneze apartamentul cumparata de el?Care e cea mai sigura metoda ca in caz de divort la partaj acest apartament sa fie bun propriu.
Va multumesc!
Cos-min, utilizator