avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 321 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatie

In cazul in care tatal meu imi face o donatie(un apartament),eu fiind casatorit,in cazul unui divort acel apartament devine bun comun sau nu?
Cel mai recent răspuns: Cos-min , utilizator 20:51, 25 Iulie 2010
Nu, daca tatal nu va doneaza apartamentul amandurora, va deveni bunul dvs. propriu, care nu se va partaja .
Art. 31 Codul fam.
Nu sunt bunuri comune, ci bunuri proprii ale fiecarui sot:
a) bunurile dobandite inainte de incheierea casatoriei;
b) bunurile dobandite in timpul casatoriei prin mostenire, legat sau donatie, afara numai daca dispunatorul a prevazut ca ele vor fi comune;
c) bunurile de uz personal si cele destinate exercitarii profesiei unuia dintre soti;
d) bunurile dobandite cu titlu de premiu sau recompensa, manuscrisele stiintifice sau literare, schitele si proiectele artistice, proiectele de inventii si inovatii, precum si alte asemenea bunuri;
e) indemnitatea de asigurare sau despagubire pentru pagube pricinuite persoanei;
f) valoarea care reprezinta si inlocuieste un bun propriu sau bunul in care a trecut aceasta valoare.
Potrivit art 31al.1 lit a) bunul dobandit in timpul casatoriei prin donatie de catre unul dintre soti ramane bunul propriu al acelui sot, afara de cazul in care dispunatorul a prevazut ca el va fi comun.
Concluzie:- este necesara o donatie exclusiva.
Ultima modificare: Luni, 26 Iulie 2010
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Inca ceva,cum este cel mai bine de facut sa imi doneze banii iar eu cu acei bani sa imi cumpar apartamentul,sau sa imi doneze apartamentul cumparata de el?Care e cea mai sigura metoda ca in caz de divort la partaj acest apartament sa fie bun propriu.
Va multumesc!
Ultima modificare: Duminică, 25 Iulie 2010
Cos-min, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Donatia intra la partaj? paulini_iolanda paulini_iolanda daca parintii imi doneaza 50% din apartamentul lor, in cazul divortului, sotul are drepturi asupra donatiei? (vezi toată discuția)
Partaj bunuri comune mocutzy27 mocutzy27 buna ziua! un imobil dobandit in timpul casatoriei nu mai poate fi considerat bun comun in anumite situatii? daca da va rog sa mi enumerati si mie ... (vezi toată discuția)
Bunuri din afara casatoriei mustea lucian mustea lucian am mai multe imobile mostenite inaintea casatoriei ,ce se intampla in cazul in care divortez ,sotia mea are drepturi ? (vezi toată discuția)