Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bunuri Comune Partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bunuri Comune Partaj

Bunurile dobandite inainte de casatorie devin in timp bunuri comune care ar putea face obiectul partajului in caz de divort? Daca Da dupa ce perioada de timp?
Nu.Nu sunt bunuri comune, ci bunuri proprii ale fiecarui sot:
a) bunurile dobandite inainte de incheierea casatoriei;
b) bunurile dobandite in timpul casatoriei prin mostenire, legat sau donatie, afara numai daca dispunatorul a prevazut ca ele vor fi comune;
c) bunurile de uz personal si cele destinate exercitarii profesiei unuia dintre soti;
d) bunurile dobandite cu titlu de premiu sau recompensa, manuscrisele stiintifice sau literare, schitele si proiectele artistice, proiectele de inventii si inovatii, precum si alte asemenea bunuri;
e) indemnitatea de asigurare sau despagubire pentru pagube pricinuite persoanei;
f) valoarea care reprezinta si inlocuieste un bun propriu sau bunul in care a trecut aceasta valoare. -art.31C.fam

Bunurile dobandite inainte de casatorie sunt bunuri proprii ale fiecarui sot.In concluzie,nu fac obiectul partajului.
bunurile dobandite anterior datei casatoriei, reprezinta bunuri proprii ale dobanditorului. ele nu vor deveni bunuri comune ale sotilor indiferent de perioada casatoriei .
exista insa posibilitatea , ca bunul propriu sa intre in comunitatea matrimoniala, devenind bun comun al sotilor , pe calea actiunii in constatare.