avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 299 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... divort
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

divort

Daca m-am hotarat sa divortez si toate bunurile sunt pe numele meu si sunt dobandite inainte de casatorie ce sanse am sa le pastrez? Am fost casatoriti 5 ani.
Multumesc
Cel mai recent răspuns: alina_z , utilizator 15:37, 22 Martie 2010
Bunurile obtinute inainte de casatorie sunt bunuri propri iar cele care sunt obtinute in timpul casatoriei sunt bunuri comune ale sotilor.
Art. 31 - Nu sunt bunuri comune, ci bunuri proprii ale fiecarui sot:
a) bunurile dobandite inainte de incheierea casatoriei;
b) bunurile dobandite in timpul casatoriei prin mostenire, legat sau donatie, afara numai daca dispunatorul a prevazut ca ele vor fi comune;
c) bunurile de uz personal si cele destinate exercitarii profesiunii unuia dintre soti;
d) bunurile dobandite cu titlu de premiu sau recompensa, manuscrisele stiintifice sau literare, schitele si proiectele artistice, proiectele de inventii sau inovatii, precum si alte asemenea bunuri;
e) indemnitatea de asigurare sau despagubirea pentru pagube pricinuite persoanei;
f) valoarea care reprezinta si inlocuieste un bun propriu sau bunul in care a trecut aceasta valoare.
in aceasta situati solicitati instantei defacerea prin divort a casatoriei
bunurile fiind proprii - nu sunt supuse partajului
Multumesc frumos pentru toate detaliile si promptitudine.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Partaj bunuri comune mocutzy27 mocutzy27 buna ziua! un imobil dobandit in timpul casatoriei nu mai poate fi considerat bun comun in anumite situatii? daca da va rog sa mi enumerati si mie ... (vezi toată discuția)
Bunuri din afara casatoriei mustea lucian mustea lucian am mai multe imobile mostenite inaintea casatoriei ,ce se intampla in cazul in care divortez ,sotia mea are drepturi ? (vezi toată discuția)
Bunuri comune partaj wannabeME wannabeME Bunurile dobandite inainte de casatorie devin in timp bunuri comune care ar putea face obiectul partajului in caz de divort? Daca Da dupa ce perioada de timp? (vezi toată discuția)