Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... ITP expirat accident auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

ITP expirat accident auto

Ce pedeapsa primeste un conducator auto care la momentul producerii unui accident cu victima avea ITP expirat???

Este mentionat undeva in codul penal sau undeva in legislatie pedepsele???

Multumesc
Art. 102. din Codul rutier prevede>
(1) Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută in clasa a IV-a de sancţiuni următoarele fapte săvarşite de persoane fizice:
1. conducerea pe drumurile publice a unui vehicul care nu corespunde din punct de vedere tehnic sau al cărui termen de valabilitate a inspecţiei tehnice periodice a expirat;

In cazul unui accident de circulatie, daca se constata ca accidentul de circulatie nu s-a datorat unei defectiuni la unul din sistemele ce trebuiau verificate cu ocazia ITP-ului, va alegeti cu o amenda contraventionala. daca, insa, se constatat ca accidentul de circulatie s-a datorat unei defectiuni la sistemele ce concura la siguranta circulatie, veti fi declarat vinovat de producerea accidentului si veti suferi consecintele.
Daca accidentul de circulatie s-a produs ca urmare a nerespectarii unei reguli de circulatie ce nu are legatura cu ITP-ul (de exemplu, neacordarea priritatii de trecere) intre cauza accidentului si lipsa ITP-ului nu exista nicio legatura de cauzalitate.